kwietnia 22, 2009

Islam a sporty ekstremalne

Anonim: Czy muzułmanie mogą uprawiać sporty ekstramalne, tzn. w jakiś sposób zagrażające życiu?

Sport jest rzeczą mile widzianą w życiu muzułmanów. Islam zachęca nas do zachowania zdrowego serca, umysłu w zdrowym ciele. Sport może w dużej mierze przyczynić się do utrzymania a nawet poprawienia zdrowia - daru od Boga, który muzułmanin powinien pielęgnować i nie pozwolić zmarnować. Zdrowe ciało jest w stanie lepiej służyć Bogu i innym ludziom. Prorok Muhammad, pokój i błogosławieństwo Allaha z nim, powiedział:
"Wierzący silny (fizycznie) jest lepszy i milszy Allahowi niż słaby" (Muslim).
Oczywiście, tak samo jak dbałość o zdrowie, islam promuje poszanowanie, zachowanie życia ludzkiego i nienarażanie go na niebezpieczeństwo. Jest to wysoko stojąca wartość i trzeba ją mieć na względzie we wszystkim, co robimy. Dlatego, jeżeli sport uznany jest za zagrażający życiu, bądź bezpieczeństwo człowieka jest wątpliwe lub nie do końca zapewnione, taki sport jest zakazany. Natomiast w sytuacji, kiedy są podjęte wszystkie środki bezpieczeństwa oraz osoba posiada umiejętności konieczne do praktykowania sportu bez narażania życia własnego i innych, i w związku z tym nie ma wątpliwości, że nie wyrządzi sobie krzywdy, wtedy nie ma przeszkód, by taki sport uprawiać.

Źródła:

Iman

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.