kwietnia 09, 2009

aura muzułmanki w obecności innych kobiet

PYTANIE: “Przeczytałam, że aura kobiety w obecności innych muzułmanek, jest od pępka do kolan, a w przypadku kobiet nie będących muzułmankami, należy okryć całe ciało. Dlaczego?”
ODPOWIEDŹ: W odniesieniu do stopnia okrycia muzułmanki w obecności innych kobiet, niektórzy uczeni czynią rozróżnienie między muzułmańskimi i niemuzułmańskimi kobietami.

Jeśli chodzi o to, co muzułmanka musi okrywać w obecności kobiet innych niż muzułmańskie, istnieją dwie opinie. Uczeni szkół hanbalickiej i część szkoły malikickiej jako aurę - czyli to, co muzułmanka musi okrywać w obecności innych kobiet, niezależnie od tego, czy są muzułmankami, czy nie - uważają obszar między pępkiem a kolanem.

Natomiast uczeni szkół hanafickiej, szafiickiej oraz część szkoły malikickiej uważają, że obowiązkowe jest dla niej okrycie całego ciała, czyli przywdzianie kompletnego hidźabu.

Powyższa różnica zdań jest oparta na różnicy w interpretacji wersetu Koranu dotyczącego zasad hidźabu, w którym Allah Wszechmogący mówi:

{... i pokazywały swoje ozdoby jedynie swoim mężom lub ojcom, albo ojcom swoich mężów, albo swoim synom lub synom swoich mężów, albo swoim braciom, albo synom braci, lub synom swoich sióstr; lub ich kobietom...} [Koran 24:31]

Według uczonych szkół hanbalickiej i części malikickiej wyrażenie "ich kobietom" obejmuje wszystkie kobiety w tym niemuzułmanki, podczas gdy uczeni szkół hanafickiej, szafiickiej oraz część szkoły malikickiej twierdzą, że to określenie wyraźnie odróżnia kobiety muzułmańskie od innych, a zatem muzułmanka musi przestrzegać surowszych zasad okrywania się przed niemuzułmankami.

Według opinii większości uczonych aura (część ciała, która powinna być zakryta) kobiety w obecności innych muzułmanek obejmuje od pępka do kolan. Dlatego, zgodnie z tą opinią, jest dopuszczalne dla muzułmanki, aby widziała, co znajduje się powyżej pępka innej muzułmanki, jak piersi, szyję i nogi poniżej kolana. Jest tak, ponieważ kobiety są tej samej płci i zwykle nie odczuwają żadnego pociągu wobec siebie, aczkolwiek w przypadku zaistnienia takich pragnień odsłanianie tych części staje się zabronione, jak zostało potwierdzone przez uczonych. Nie oznacza to, że kobieta może siedzieć pośród innych kobiet z odkrytym całym ciałem poza obszarem między pępkiem a kolanem. Słowa uczonych: „Aura to obszar między pępkiem a kolanem” nie powinny być niewłaściwie rozumiane, ponieważ nie oznaczają one, że tak kobiety, czy mężczyźni powinni się zawsze ubierać i pokazywać między tą samą płcią. Powinni się raczej ubierać między sobą w ubrania, które ich właściwie okryją i będą wyrazem ich wstydliwości i godności.

Natomiast niektórzy uczeni są zdania, że muzułmanka może patrzeć jedynie na te części ciała innej kobiety, na które również może patrzeć jej mahram (tj. osoba, której poślubienie jest zabronione ze względu na wspólne karmienie piersią w okresie niemowlęctwa, związek krwi lub powinnowactwo), do nich należą włosy, górna część klatki piersiowej, nogi, ale nie to, co zazwyczaj jest zakryte, jak brzuch, piersi, plecy i uda.

Wszyscy uczeni zgadzają się, że gdy istnieje podejrzenie, że niemuzułmanka lub muzułmanka nie przestrzegająca zasad islamu, mogłaby opisać wierzącą mężczyźnie, któremu nie jest to dozwolone, wówczas powinna ona stosować pełne zakrycie w obecności takich osób.

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział:

"Kobieta nie powinna oglądać innej kobiety, a następnie przychodzić do męża i opisywać ją mu, w taki sposób, jakby mógł ją zobaczyć" [Sahih al-Buchari].

ŹRÓDŁA:
Hidżab w obecności niemuzułmanki
Aura muzułmanki w obecności niemuzułmanki
Odkrycie piersi w obecności innej muzułmanki

Sanak

2 komentarze:

  1. Takie male przemyslenia odnosnie "ich kobiety".
    Tutaj wymieniono tylko mezczyzn, ktorym mozna pokazywc swoje ozdoby. Nie wymieniono kobiet- siostr, matek, corek itp. Gdybysmy nawet wzieli doslownie, ze chodzi tylko o kobiety tych wymienionych mezczyzn, to wcale nie jest powiedziane, ze beda to muzulmanki;)
    Pozdrawiam serdecznie, Urszula

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj Urszulo. Zaimek "ich" w slowach "ich kobiety" (arab. nisaa'iHINNA) odnosi sie do kobiet, nie do wymienionych wczesniej mezczyzn. Gdyby odnosil sie do mezczyzn brzmialoby to po arabsku nisaa'iHUM. Przyrostek hinna odnosi sie do l.mn. r. zenskiego, zas hum- l.mn. r. meskiego. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.