Salam alejkum witam wszystkie siostry i braci oczywiście mam takie pytanie odnośnie mikołajek. Wiem, że już było o tym na blogu aczkolwiek chciałabym jeszcze drogie siostry prosić o pomoc. No więc mam 6cio letnie dziecko, które chodzi do przedszkola i ostatnio stwierdziła moja pociecha że chciałaby dostać coś od mikołaja i w ogóle zaczęło mi się wypytywać na temat mikołaja. Nie wiedziałam, co mam odpowiedzieć czy od razu skreślić dziecięce marzenia i powiedzieć, że mikołaj nie istnieje i że my muzułmanie nie obchodzimy mikołajek czy poczekać aż dziecko podrośnie i samo zrozumie, że to mit. Bardzo proszę drogie siostry o rady jak postąpić czy jeśli teraz nic nie zrobię to będzie grzech, bo jak można prosić mikołaja o coś a nie Allaha. A zdrugiej strony jak ja mam 6cio latkowi to wszystko wyjaśnić, może wy mi coś podpowiecie jak z tego wybrnąć. Dodam, że mieszkam w Polsce w niewielkim mieście a tu jak wiadomo mikołajki to podstawa w przedszkolu zwłaszcza! Czekam zniecierpliwieniem na komentarze i z góry dziękuje. ZEYNEP
Salam alejkum wa rahmatullah
Gotowiec rozmowy z dzieckiem znajduje się na stronie O ISLAMIE DLA DZIECI
Asalam Alejkum.Dziękuje za gotowca napewno mi pomoże,ale chciałabym rowniez poznać zdanie innych sióstr odwiedzajacych tę stronę.Także zachecam do komentarzy.Milego i spokojnego Ramazanu życzę.
OdpowiedzUsuńSalam aleikum Zeynep
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem powinna Pani od malego oswajac dziecko, ze mikolajki to mit, mysle, ze nie warto zachecac dziecka do rzeczy nie zgodnych z islamembo byc moze nawet potem bedzie mu z tego ciezko wyrosnac. Moze Pani np. wytlumaczac na przykladzie, ze Allah jest milosierny i litosciwy i jesli bedziemy Go prosic o cos co potrzebujemy to enshaallah Allah wyslucha prosby. Prosze lepiej opowiadac dziecku, ze Bog obdarza nas o wiele piekniejszymi laskami niz mit mikolajek:)
Oczywiscie to moja opinia i zrobi Pani jak uwaza
Pozdrawiam
Mariamq8
salam aleikum
OdpowiedzUsuńJa ze swojej strony radziłabym jednak nie utwierdzać dziecka w przekonaniu, iż Święty Mikołaj istnieje i przyniesie mu prezent... bo i w jakim celu, dla jednego dnia przyjemności? Żeby się nie wyróżniać i by postępować jak wszyscy dookoła? Tożsamość muzułmańską (zwłaszcza w kraju, gdzie jesteśmy zdecydowaną mniejszością) dziecko powinno mieć wyrabianą od małego, na nas – rodzicach ciąży przecież odpowiedzialność za wychowanie naszych pociech zgodnie z normami islamskimi. Mówiąc dziecku prawdę nie odbierasz mu marzeń, a jedynie chronisz je przed nabraniem nawyków, które później może być ciężko zmienić. (A także uczenie od początku, że nie musi robić wszystkiego tego, co inni, może zaprocentować w przyszłości, gdy koledzy mogą palić, pić, chodzić do dyskotek, umawiać się na randki itp.). Takie moje zdanie.
Jeśli od małego będziemy uświadamiać dzieci co do religii islamu należy, a co nie (6 lat to już naprawdę dobry wiek na to), wtedy same będą potrafiły pewne rzeczy rozróżnić i nawet pod naszą nieobecność odpowiednio zareagować. Znam kilka muzułmanek, których dzieci uczęszczające w Polsce do przedszkola wielokrotnie mile je zaskoczyły, same odcinając się od pewnych rzeczy, które w islamie są zabronione i nie czując się przez to „gorszymi”.
P.S. Za życzonka dziękuję, Tobie także - Ramadan Mubarak Siostro.
OdpowiedzUsuńsalam alejkum wszystkim siostrom i dziękuje za komentarze i zainteresowanie moim problemem.Trafiłam na te stronę nie dawno i uświadomiłam sobie,że tak naprawdę mało wiem o islamie,że jestem muzłumanką już parę lat,ale tak naprawdę nie wiele o tej religii wiem.Być może to że mieszkam w Polsce,że wcześniej nie miałam dostępu do internetu sprawiło,że tak naprawdę nic o tej religii nie wiem.Cieszę się,że znalazłam tę stronkę,że są ludzie którzy ją prowadzą i że dzięki WAM mogę tę religię poznawać na nowo taką jaka jest naprawdę.Mam jeszcze parę pytań dotyczących islamu i jeśli pozwolicie będę od czasu do czasu je zadawać IsAllah.Mam nadzieje,że nie bedę was zanudzać.Pozdrawiam wszystkich serdecznie.ZEYNEP
OdpowiedzUsuńZeynep, najważniejsze są podstawy wiary: stosowanie się do FILARÓW ISLAMU i wiara w 6 ARTYKUŁÓW WIARY, to decyduje o naszym byciu muzułmanami, nawet jeśli nie zaznajomiliśmy się jeszcze ze wszystkimi dalszymi „szczegółami” (wytyczne odnośnie różnych sytuacji dnia codziennego, itp.). Islam to bardzo obszerna „dziedzina”, zatem i pytań wiele, których wraz z poznawaniem go ciągle przybywa. Zatem to normalne, że pytamy – tak te, które najpierw „cały” islam chcą poznać, a potem przyjmują, jak i te, które wierzą w jedność Boga, Jezusa (pokój z nim) jako Jego Proroka , misję proroczą Muhammada (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) i autentyczność Koranu – i to do przyjęcia islamu wystarczy. Mam nadzieję, że nie będziesz się krępować pytać i insza Allah (jak Bóg da) uda się nam udzielić (bądź wyszukać) odpowiedzi.
OdpowiedzUsuńSalam.
OdpowiedzUsuńDzieci uwielbiaj tlumaczenie im stosowania sie i nie stosowania do roznych zwyczajow na podstwie przedstawienia im korzysci i strat, ktore moze przyniesc dana sytuacja. Z dzieckiem, ktore mieszka w kraju nie muzulmanskim - zreszta tyczy sie kazdego dziecka - nalezy rozmawiac duzo, duzo i jeszcze raz duzo! Wpajac zasady i zwyczaje oraz dlaczego my robimy tak a sasiedzi inaczej. Dzieci musza miec rutyne, inaczej nauki nie przyniosa zadnego wyniku. Tyczy sie to wpajaia zasad religijnych oraz nawet zwyklych codzinych spraw typu spozywanie posilkow, chodzenie spac na czas, odrabianie lekcji, sprzatanie po sobie. Szczegolnie wazna jest kwestia zdobycia przez rodzicow bezgranicznego zaufania dziecka, posluszenstwa i zaskarbienia sobie jego szacunku. Wychowywanie dzieci na tym wlasnie polega, na wytwarzaniu wiezi miedzy nami i naszymi zwyczajami, na wytworzeniu uczuc pomiedzy nami i naszym stylem zycia. Milosci do Allaha. Jesli w domu panuje atmosfera szacunku i wzajemnej uwagi, rozmowy na trudne tematy przyjda z latwoscia i dziecko przyswoi sobie wszystko jak trzeba :)
Powodzenia :)
myślę że dziecku należy wyjaśnić, że muzułmanie nie obchodzą Mikołajek w sensie, że Mikołaj przynosi prezenty. Natomiast kupić prezent i dać od siebie, żeby nie czulo się pokrzywdzone że jest muzułmaninem.
OdpowiedzUsuń