września 07, 2009

Dlaczego muzułmanie nie uznają Starego Testamentu?

Anonim: "Witam serdecznie,
chciałam się dowiedzieć czegoś odnośnie stosunku muzułmanów do Starego Testamentu. Wiem, że uznajecie takich proroków starotestamentowych jak np. Mojżesz, Jonasz czy Abraham, nie negujecie ich istnienia ani nauk, ale jednocześnie odrzucacie księgę Starego Testamentu? W takim razie jeżeli jakiś głęboko wierzący muzułmanin chciałby dowiedzieć sie czegoś więcej na temat Abrahama czy Mojżesza, jak ma to zrobić, skoro np. w Arabii Saudyjskiej nie można nawet kupić Biblii? Rozumiem, ze nie uznajecie Nowego Testamentu, ale jak to się ma do Starego? Z góry dziekuję za odpowiedz."


Witam.
Muzułmanie czerpiąc informacje o religii bazują jedynie na Słowie Boga i przekazach samych Proroków, którzy posiedli wiedzę religijną od samego Stwórcy. Muzułmanie wierzą też w Boskie pochodzenie m.in. Tory (danej Mojżeszowi, pokój z nim), a także Ewangelii (danej Jezusowi, pokój z nim). Jednak skąd mają mieć pewność, że obecna Biblia zawiera dokładny przekaz dokładnych Słów Boga danych Jego Prorokom? Gdzie w Biblii znajduje się Ewangelia według Boga, czy nazwijmy ją według Jezusa - w takiej formie, w jakiej ją otrzymał on od Boga? Wszystkie cztery obecne Ewangelie są już relacjami ludzkimi, więc nie mogą być tożsame z objawionym Słowem Boga (nawet jeśli byłyby "natchnione").

Natomiast Tora - spójrzmy chociażby na "Wstęp do Pięcioksięgu" (tu cytowana Biblia Tysiąclecia). Czytamy:
"Wiele anachronizmów, powtórzeń i oczywistych uzupełnień wskazuje na to, że Pięcioksiąg w swej obecnej postaci ma za sobą długą historię; dane te nie pozwalają przypisywać go jednemu autorowi. Początki tej historii giną w mrokach przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie rodowych tradycji, przekraczających swą starożytnością czasy Mojżesza"
czy
"...Równolegle powstawała nadal znacznie bardziej rozbudowana tradycja ustna, wywodząca się ze środowiska Mojżesza i gromadząca pod jego imieniem także późniejsze prawa, opisy, a nawet urywki poetyckie",
bądź też
"Kiedy Pięcioksiąg przybrał dzisiejszą swą formę, tworząc z szeregu zbiorów i tradycji jedno monumentalne dzieło historyczno-prawne, niepodobna dziś określić. Było to zapewne owocem wielu kolejnych prób i wysiłków teologicznych i literackich. Nastąpiło to być może w okresie perskim, za czasów Ezdrasza i Nehemiasza, w każdym zaś razie po niewoli babilońskiej".
Trudno więc się dziwić muzułmanom, że nie utożsamiają obecnej Tory (Pięcioksięgu), a już tym bardziej całego Starego Testamentu - będącego czasem dziełem "pokoleń autorów" (patrz m.in. Księga Jozuego) - ze Słowem Boga, które zostało dane Mojżeszowi (pokój z nim) czy jakiemukolwiek Prorokowi.

Ze względu na powyższe, muzułmanie nie szukają informacji religijnych w żadnych innych księgach, aniżeli w Koranie, który został spisany jeszcze za życia Muhammada (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), a zebrany w księgę niedługo po śmierci Proroka.

Informacji na temat wcześniejszych Proroków oraz pewnych wydarzeń z przeszłości nie poszukują tylko głęboko wierzący muzułmanie, poznać je może każdy muzułmanin, który przeczyta Koran. Co bardziej dociekliwi sięgają do książek pisanych przez osoby posiadające obszerną wiedzę o islamie, którzy tworzą jak gdyby kompilację, szczegółowo pokazującą ich życie (na podstawie Koranu i czasem przekazów Proroka Muhammada).

Dla przykładu, aby pokazać, że Koran dostarcza nam informacji także na temat przeszłości czy życia Proroków, zacytuję fragment dłuższego opowiadania historii Mojżesza z jednego z rozdziałów Koranu:
{Powiedział (Bóg): "Zostało ci dane, o Mojżeszu, to, o co prosiłeś. Już innym razem okazaliśmy ci dobroć, kiedy objawiliśmy twojej matce to, co było objawione: "Wrzuć go do Tabut (skrzyni lub kufra), potem wrzuć go do rzeki (Nilu), niech morze wyrzuci go na brzeg. Niech zabierze go Mój i jego wróg (Faraon)! I skierowałem na ciebie Moją miłość, abyś został wychowany pod Moim Okiem. Oto przechodziła twoja siostra i powiedziała: "Czy mogę wskazać wam kogoś, kto by go wykarmił?" Wtedy zwróciliśmy cię twojej matce, aby doznało ochłody jej oko i aby się nie smuciła. Ty zabiłeś pewnego człowieka, a My wybawiliśmy cię od utrapienia i zesłaliśmy na ciebie ciężkie próby. Pozostawałeś przez lata wśród ludu Madian. Następnie powróciłeś, zgodnie z ustalonym (dla ciebie) czasem, o Mojżeszu. Ja wybrałem ciebie dla Siebie (tzn. dałem Ci Swoje Objawienie i Przesłanie, bądź stworzyłem ciebie dla Siebie, lub wzmocniłem cię i nauczyłem cię jak przekazywać Swoje Przesłanie Moim sługom). Idźcie, ty i twój brat (Aron), z Moimi Ajat (znakami, dowodami, wersetami, naukami, objawieniami, itp.) i nie słabnijcie we wspominaniu Mnie! Idźcie do Faraona, zaprawdę on przekroczył (wszelkie granice jeśli chodzi o niewiarę i nieposłuszeństwo i zachowywał się jak człowiek arogancki i tyran). Przemówcie do niego mową łagodną! Być może, on przyjmie napomnienie albo dozna obawy (przed Bogiem)!" Oni powiedzieli: "O Panie nasz! My boimy się, że on rozgniewa się na nas albo okaże się tyranem." Powiedział (Bóg): "Nie obawiajcie się! Zaprawdę, Ja jestem z wami - słyszę i widzę! Idźcie więc do niego i powiedzcie: "My jesteśmy posłańcami twego Pana. Odpraw więc z nami synów Izraela i nie karz ich! Przyszliśmy do ciebie ze znakiem od twego Pana. Pokój temu, kto idzie drogą prostą! Naprawdę, zostało nam objawione, że kara na pewno spadnie na tego, kto zaprzecza (nie wierzy w Jedność Boga i w Jego Posłańców) i odwraca się (od prawdy i bycia posłusznym Bogu)."} [Koran 20:36-48]
Opowiadań o życiu wielu z Proroków (także Jezusa, pokój z nim) w Koranie jest mnóstwo. Znajdziemy wiele historii, które pokrywają się z przekazami Biblijnymi - nie mamy wówczas podstaw, aby je odrzucać. Ale są także i różnice dotyczące szczegółów z życia tychże proroków, wtedy z powodów wskazanych na początku posta, za prawdziwe informacje uznajemy te, które pochodzą z Koranu, odrzucając tym samym przekaz Biblijny.

Mam nadzieję, że odpowiedź ta troszkę Pani rozjaśni sytuację.

Monika

1 komentarz:

  1. Drogie Autorki,

    z przyjemnością zawiadamiam, że blog Muzułmanki otrzymuje ode mnie nagrodę Fabulous Blog Awards: http://jordaniaokiempolki.blogspot.com/2009/09/fabulous-blog-award.html
    za profesjonalizm, kreatywność, moc informacji i wytrwałość. Przykro mi, że poległam i nie mogę współtworzyć bloga, ale zawsze pilnie Was czytam!

    OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.