września 02, 2009

Muhammed ibn Musa Alchwarizmi

Perski matematyk, astronom, geograf i kartograf pochodzenia uzbeckiego żyjący w IX wieku (prawdopodobnie ok. 780-850). Urodzony w Chiwie (Uzbekistan), w latach 813-833 żył w Bagdadzie. Wszystkie jego dzieła zostały napisane po arabsku. Nosił przydomek "pana tablic".

W nauce światowej zasłużył się głównie dzięki dwóm traktatom z zakresu matematyki. Traktat O liczbach i działaniach na nich przetłumaczono w XII w. z języka arabskiego na łaciński. Dzięki niemu Europa zapoznała się z indyjskim systemem liczenia, tzn. pozycyjnym dziesiętnym. Odtąd tzw. "cyfry arabskie" weszły do matematyki europejskiej i światowej.

Drugi traktat to podręcznik matematyki Kitab al-jabr wa’l-muqabala (Zasady redukcji i przenoszenia), od którego pochodzi termin algebra. W dziele tym autor zajmuje się głównie rozwiązywaniem równań I i II stopnia.

Jego prace pozwoliły też wprowadzić i wyjaśnić pojęcia zera, ułamków oraz funkcje sinus i tangens. Jako pierwszy ułożył tablice dla tych funkcji. Od jego nazwiska (w wersji łacińskiej - Algoritmi) pochodzi nazwa algorytm.

źródła: Wikipedia, Matematycy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.