września 03, 2009

Przychodzi baba do lekarza...


Od czasu do czasu zdarza się, że nawet muzułmanka musi poddać się jakiemuś zabiegowi w tzw. "znieczuleniu ogólnym". Przed takowym zabiegiem z reguły odbywa się rozmowa z anestezjologiem i wypełnienie stosownej ankiety na co się jest uczulonym, co sie zażywa itp.

Baba Muzułmanka (BM) została zarejestrowana na zabieg i w wyznaczonym terminie udała się do odpowiedniej kliniki. Tam została przyjęta na oddział, umieszczona w sali z łóżeczkiem, poproszona o przebranie się i pozostawiona. Po 15 minutach przychodzi Pani Anestezjolog (PA) i widząc BM, co prawda przebraną w zielone wdzianko, ale nie gołą i w hidżabie, od progu krzyczy (dosłownie):

PA: Dzień dobry, czy Pani mówi po polsku?
BM: Tak, mówię po polsku. Bardzo dobrze mówię po polsku.
PA (ze zdziwieniem w oczach dalej krzycząc): Czy pani wie, po co tu przyszła?
BM: Tak, wiem, po co tu przyszłam...
PA (już normalnym tonem): To ja zaraz wrócę z ankietą.

Po kolejnych 10 minutach wraca dumna z długopisem i przypiętą do kartonowej podkładki ankietą - po angielsku....

12 komentarzy:

 1. To jakaś paranoja, w szpitalu przed operacją / zabiegiem leżeć w łóżku w hijabie.
  U.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie osobiście paranoją jest zawzięte krytykowanie i wyśmiewanie hidżabu - co on komu na CZYJEJŚ głowie przeszkadza...

  OdpowiedzUsuń
 3. W otaczającym nas świecie jest wiele paranoi.

  Ktoś chce się rozbierać - może, nie chce się robierać - nie może.
  Ktoś chce nie jeść mięsa - może, nie chce jeść wieprzowiny - idiota i wyszukuje sobie i innym trudności w życiu.
  Ktoś chce uniknąć kontaktu fizyczniego z obcymi facetami - dewiacja i nie wolno, ktoś nie lubi obcego dotyku - ma prawo.

  Też mi wolność i demokracja.

  K.

  OdpowiedzUsuń
 4. "To jakaś paranoja, w szpitalu przed operacją / zabiegiem leżeć w łóżku w hijabie."

  Nie bardzo wiem czemu muzułmanka, która na co dzień się zakrywa, miała do zabiegu (innego niż na głowie) hijab ściągać. Czy Pani idąc do dentysty na przykład w długiej spódnicy odsłania nogi (spódnicę podwija / ściąga)? Bo tak mniej więcej ściągnięcie hijabu bez powodu postrzegają muzułmanki - tyle, że nie jedynie ze względu na własne poczucie zawstydzenia / skromności, ale i z powodów religijnych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli jest to zabieg w znieczuleniu, nawet miejscowym, powinna odsłonić całkowicie twarz i szyję. Włosów nie musi, ale twarz i szyja powinna być całkowicie odsłonieta. W tym wypadku chodzi o natychmiastowy dostęp do dróg oddechowych w przypadku komplikacji.

  Niestety, nawet proste znieczulenie może się wiązać z wstrząsem - nawet u osoby, kóra czegoś takiego nigdy nie doświadczyła.
  Mój szwagier jest hirurgirm w USA. Gdy zapytałam go dzisiaj o to, jaka jest u nich praktykaka (znakomita klinika o międzynarodowej sławie) naskoczył na mnie ostro. Że w życiu nie podjął by się znieczulać pacjenta, którego nie widzi. To sprawa bezpieczenstwa obu stron.

  Apoza tym nikt nie powinien od pacjenta wymagać obnażania się wiecej niż jest to rzeczywiście konieczne. Nizależnie od wyznawanej religii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam sie z powyzszym komentarzem, iz bezpieczenstwo pacjentki jest w tym wypadku najwazniejsze i obserwowanie jej twarzy niezbedne. Jednak zakrycie glowy raczej nie ma tu znaczenia. Nie wiem czy panie nie-muzulmanki, tudziez lekarze zauwazaja, ze hijab zwykle nakladany do szpitala jest elastyczny (eleganckich szpileczek do chusty nikt nie zaklada lezac w lozku) wiec w razie potrzeby mozna go jednym ruchem zdjac - doslownie ulamek sekundy.
  A historia Baby Muzulmanki -rozbrajajaca :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaraz zaraz... bo widze, ze ktos sie tu ostro zapędził - a co ma rozmowa na sali szpitalnej do sali operacyjnej?? Hehe...

  OdpowiedzUsuń
 8. Operacyjnej?
  Mowa o zabiegu w znieczuleniu ogólnym który zawsze musi być na sali operacyjnej. Do wywiadu z lekarzem "obnażanie" się nie jest konieczne. To dla mnie oczywiste.

  Jedna z komentatorek zdziwiła się dlaczego ja idąc do dentysty podwijam spódnicę - do tego odnosił się moj komentarz.

  Decydując się na zabieg w znieczuleniu ogólnym mogę nie ściągać spódnicy czy nawet butów (to akurat ze względów higienicznych byłoby wskazane) ale muszę odsłonić twarz i szyję - niezależnie od tego ile trwa ściąganie chusty. Może sobie być ale nie może utrudniać ewentualnych działan ratunkowych.

  Znieczulanie (czy jak to mawiają laicy: usypianie) jest procedurą medyczną którza zawsze niesie ryzyko komplikacji. Warto o tym wiedziec.

  Szwagierka chirurga to ja
  Jasia (Joanna)

  OdpowiedzUsuń
 9. a ja bym chciala dodac,ze calej sytuacji z deklaracja po angielsku nie byloby gdyby pani Muzulmanka po pierwszym zadanym przez lekarke pytaniu powiedziala ze jest POLKA. uwazam ,ze akurat ta sytuacja jest prosta i nie doszloby do nieporozumienia gdyby pacjentka wyjasnila,to co bylo bardziej prawdopodobne dla lekarki,ze jest polka a nie dobrze mowiaca po polsku cudzoziemka. to generowanie nieporozumien na sile.tak to widze. bintun
  ps. w naszym kraju wieksza czesc muzulmanow stanowia jednak chyba cudzoziemcy,co daje proste skojarzenie,ze kobieta,muzulmanka w hijabie jest cudzoziemka.

  OdpowiedzUsuń
 10. z tym to się akurat nie bardzo mogę zgodzić. Jeśli chodzi o kobiety - zdecydowaną większość muzułmanek w Polsce stanowią kobiety. Fakt, że osoby postronne często uważają inaczej, aczkolwiek mnie osobiście tak płynna odpowiedź "tak, bardzo dobrze mówię po polsku" dałaby do myślenia. Poza tym skąd pomysł, że osoba, która deklaruje, że bardzo dobrze mówi po polsku będzie akurat znała angielski? Przecież angielski nie dominuje w krajach arabskich, jeśli już za Arabkę kogoś wziąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. do sceptykow antyislamskich...
  zrozumcie wreszcie, ze Allah SWT (Bog)wybral dla nas te religie i uczynil ja prosta
  wy widzicie same zkazy i nakazy, mnostwo problemow a my, muzulmanie samo dobro :)

  teraz do sedna sprawy:kazdy nakaz w obliczu zagrozenia zdrowia czy zycia jest znoszony, co znaczy ze zycie lub zdrowie bierze gore nad pewnymi nakazami i wowczas MUSIMY wybierac walke o zycie, chocby mialo to oznaczac sciagniecie chusty
  takze nie insunuujcie,ze jest inaczej
  pytajcie u zrodla i sluchajcie odpowiedzi
  pozdrawiam :)
  J.

  OdpowiedzUsuń
 12. "zdecydowaną większość muzułmanek w Polsce stanowią kobiety"

  miałam na myśli "stanowią Polki" oczywiście ;)

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.