lutego 12, 2009

kara (dla mężczyzn) za cudzołóstwo

Panna Nikt: Jaka jest kara dla mężczyzn za dopuszczenie się cudzołóstwa?

Taka sama, jak dla kobiet. Za zdradę małżeńską kara śmierci, za stosunek osób w stanie wolnym, dla każdej kara chłosty. Warto wiedzieć, że cudzołóstwo (zina), które podlega karze to pełen stosunek płciowy (penetracja), a nie same tylko pieszczoty (bez stosunku płciowego), aczkolwiek nie oznacza to, że są one dozwolone w islamie. zob. FATWA. Do cudzołóstwa oskarżony musi się przyznać (bez zmuszania) lub musi o cudzołóstwie zaświadczyć 4 wiarygodnych (naocznych) świadków. Jeśli oskarżenia są bezpodstawne, nie można wymierzyć kary, zaś oszczercom należy wymierzyć karę chłosty (80 batów).
{A tym, którzy oskarżają kobiety godne, a nie mogą przyprowadzić czterech świadków, wymierzcie osiemdziesiąt batów i nie przyjmujcie od nich nigdy świadectwa. To są ludzie szerzący zgorszenie.} [Koran 24:4]
Abu Huraira powiedział: Mężczyzna z Banu Aslam przyszedł do Wysłannika Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) kiedy ten był w meczecie i zwrócił się do niego słowami: „Wysłanniku Allaha, popełniłem cudzołóstwo”. (Prorok) odwrócił głowę, ale mężczyzna przesunął się na stronę w którą ten zwrócił głowę, i rzekł: „Wysłanniku Allaha, popełniłem cudzołóstwo”. Prorok odwrócił głowę, i mężczyzna ponownie przesunął się w stronę w którą ten się zwrócił i powtórzył: „Wysłanniku Allaha, popełniłem cudzołóstwo”. Prorok odwrócił się od niego, a mężczyzna przesunął się w tę stronę po raz czwarty. Kiedy zaświadczył przeciwko sobie cztery razy, Prorok wezwał mężczyznę i zapytał: „Czy jesteś szalony?”. Ten odpowiedział: „Nie”. Prorok rzekł: „Idźcie i ukamienujcie go”. Mężczyzna ten był żonaty. [Sahih Buchari]

Polecamy też fragment opracowania Status kobiety wg judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, dot. CUDZOŁÓSTWA.


9 komentarzy:

 1. W chrześcijaństwie stosunek do problemu trochę się zmienił (piszę w nawiązaniu do tekstu: "Status kobiety wg judaizmu, chrześcijaństwa i islamu"). W Nowym Testamencie Chrystus wybacza grzechy cudzołóstwa Marii Magdalenie i zabrania jej ukamienowania. Dlatego uważam, że tekst pod linkiem nie jest do końca rzetelny i tylko częściowo ujmuje problem (w przypadku chrześcijaństwa). Teraz Kościół przeciwny jest w ogóle każe śmierci, za jakiekolwiek z wykroczeń.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szanowna/y Anonimowa/y

  Zmiana stanowska Kościoła Katolickiego niekoniecznie oznacza zmianę chrześcijańskich zasad, wynikających z Pism. W obrebie KK (a nie jest to jedyny odłam chrześcijaństwa) różnie interpretuje prawo kanoniczne, w zależności od państwa. Cieżko mówić o nierzetelności artykułu, jeśli cieżko ustalić jedno stanowisko chrześcijaństwa. Jest to problem dotyczący nie tylko cudzołóstwa...

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy Nowy Testament nie jest wiarygodnym pismem (dla chrześcjan)? Ja powołuję się na Nowy Testament i nie mówię nic o Kościele katolickim, ale o chrześcijaństwie w ogóle.

  OdpowiedzUsuń
 4. A pisze pani przeciez "Teraz Kościół przeciwny jest w ogóle każe śmierci, za jakiekolwiek z wykroczeń." odnoszac sie do KK...
  Ja znalazlam w internecie ciekawa lekture, co prawda w jez. angielskim, w Wikipedii nt. cudzolostwa w kontekscie religijnym i prawnym.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Adultery

  OdpowiedzUsuń
 5. I bardzo polecam ;-) artykul chrzescijanina: Kara smierci, czy Bog zmienil zdanie?
  http://www.czytelnia.chrzescijanin.pl/artykuly/t/kara_smierci.htm
  Pod koniec ktorego tez czytamy: "P.S. Według sondy Centrum Badania Opinii Społecznej 77% Polaków jest za przywróceniem kary śmierci, a 18% jest temu przeciwnych."

  OdpowiedzUsuń
 6. A mnie zastanawia jeden fakt- dlaczego wg NT kiedy Zydzi przyprowadzili do Jezusa cudzoloznice zapomnieli o jej polowce?Przeciez 'przylapano ja na cudzolostwie' wiec co sie stalo z owym mezczyzna?

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje mi sie jednak, iz zmiana stanowiska Kosciola wynikla z checi dopasowania sie do zmieniajacych realiow a nie na odwrot.Slusznie zauwazono,ze 'teraz' Kosciol jest przeciwko karze smierci. Nie wynika to jednak podkreslam z Pism. To ze Jezus AS 'wybaczyl' prostytutce oznaczac moze wiele np ze jej przypadek byl tylko wymowka aby nieslusznie oskarzyc samego Jezusa przez Zydow,a byc moze byla ona w ogole niewinna.

  OdpowiedzUsuń
 8. ..zastanawiam sie czesto jak to jest.muzulmanin oczekuje wiernosci od kobiety..jak to sie ma do tego kiedy on moze miec nie jedna zone.gdzie tu jest wiernosc uczciwosc.jak ma sie czuc kobieta wiedzac ze jest darzona 'uczuciem'dzielonym na inne zony....czasami mam wrazenie ze islam jest religia dla mezczyzn,poniewaz koran bardziej ich broni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez odniosłam takie wrazenie ,od kobiet wiecej sie wymaga i dla nich przewidziane sa kary ,,patyczkiem,,.A dla męza ?A czy kobieta moze odmówic seksu jak nie ma ochoty ?

   Usuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.