lipca 12, 2009

jak zostać muzułmaninem?

Michał: "Witam. Mam małe pytanko. Chcę zmienić wiarę na islam, ale w poblżu nie ma żadnego związku muzułmańskiego. Nie wiem jak mam wypowiadać słowa przy modlitwie tak jak się pisze czy inaczej? W Polsce jest chrzest, czy żeby zostac muzułmaninem muszę przejść coś podobnego? pozdrawiam".

Na wstępie chciałabym pogratulować. Oby Allah ułatwił Panu zdobywanie wiedzy o islamie i zawsze prowadził Drogą Prostą.

Aby zostać muzułmaninem, nie potrzeba żadnych formalności, wystarczy wypowiedzieć - z przekonaniem w sercu - wyznanie wiary - szahadę (zob. tutaj). Posłuchać dokładnej wymowy szahady można klikając tutaj. Dobrze jest przed przyjęciem islamu wykonać rytualną kąpiel - ghusl.

Przyjęcie islamu nie wiąże się z jakąś szczególną ceremonią, nie trzeba także w tym celu udawać się do meczetu, czy w żadne inne miejsce. Nie ma odpowiednika chrześcijańskiego chrztu, czy innego rytuału związanego z przyjęciem do wspólnoty czy też ze "zmazaniem grzechu pierworodnego" gdyż według islamu człowiek nie przejmuje grzechów innych ludzi i nie ponosi za nie konsekwencji - zatem nie spoczywa na nas grzech będący następstwem sprzeciwienia się Woli Bożej przez naszych prarodziców.

Dobrze, jeżeli wypowiedzenie szahady odbywa się w obecności dwóch świadków, jednak nie jest to niezbędne. Nawet gdy wypowiemy ją sami, bez świadków, stajemy się muzułmanami, gdyż najważniejsze jest to, co jest w naszym sercu. Muzułmaninem/muzułmanką stajemy się wyłącznie dla siebie i Allaha - a Allah jest najlepszym świadkiem, gdyż doskonale wie co jest w naszych sercach. Wypowiedzenie szahady w centrum islamskim bądź przy świadkach to forma oficjalna, umożliwia nam uzyskanie certyfikatu stwierdzającego, że staliśmy się wyznawcami islamu - czasem się przydaje (zwłaszcza w przypadku kobiet, które chcą zamieścić w dokumentach zdjęcia w chuście).

Warto wiedzieć, że - dzięki łasce Allaha - w momencie przyjęcia islamu (szczerego) zostają nam wybaczone nasze wcześniejsze grzechy - sprzed przyjęcia islamu (zob. fatwa).

* * * * *

Co do wymawiania słów modlitwy - polecam obejrzenie filmiku (pokazana 2-rakatowa modlitwa fadżr).Przed modlitwą dokonujemy obmycia ciała - łudu. O tym insza Allah (jak Bóg da) w innym poście.

12 komentarzy:

 1. A ja mam takie pytanie. Nie chcę, żeby to zostało odebrane jako prowokacja, tym bardziej, że pojawia się pod tego typu artykułem (Panu Michałowi życzę pokoju w sercu, wytrwałości i cieszę się, że znalazł swoje "miejsce" na ziemi). Ale zawsze ciekawiła mnie taka kwestia. Największym grzechem muzułmanina jest konwersja. Przy czym człowiek staje się muzułmaninem często nieświadomie. Tak jak w katolicyzmie dzieci przynosi się do kościoła i chrzci, tak w islamie, z tego co wiem, nad dziecięciem wypowiada się szahadę. Ale dziecko jest tego nieświadome, wiadomo, że wzrasta w wierze swoich rodziców, wierze, w której się wychował, której zasady były mu wpajane od dzieciństwa. Ale gdy nagle odkryje, że na świecie są także inne wyznania jak chrześcijaństwo czy buddyzm, czy hinduizm, które to właśnie wg tego muzułmanina pozwolą prawdziwie poznać Boga i taki delikwent postanawia zmienić wiarę, cała rodzina odwraca się od niego, a często grozi mu śmierć. Dlaczego? Dlatego, że użył rozumu, który pokierował go w inną sttronę? Skoro wedle islamu niewiara i tak prowadzi do piekła, po co więc taką osobę dodatkowo karać na ziemi?

  OdpowiedzUsuń
 2. Własnie też jestem ciekaw po co kara śmiercią za odejście od religi. Skąd muzułmanin może wiedzieć czy ten człowiek sie w przyszłośći nie nawróci. Mam nadzieje że jakaś muzułmanka/nin nam na to odpowiedź da.
  Mam tez pytanie czy kobieta która wzieła ślub z np katolikiem jak jeszcze była chrześcijanką i potem przeszła na islam to musi rzucić swojego męża?
  prosze o szybką odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Michale, cieszę się, że zadaje Pan pytania, jednak zachęcałabym do czytania udzielanych Panu odpowiedzi ;) Inaczej pytanie nie ma zbytniego sensu...
  Pod wskazanym Panu wcześniej (w dziale "pytania do muzułmanów) linkiem
  http://sites.google.com/site/bankfatw/Home/konwersja-i-umma
  jest także odpowiedź na pytanie odnośnie chrześcijanki, która przeszła na islam będąc mężatką (podpunkty 8,9,10,11).

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Jeste katolikiem od urodzenia ale ostanio bardzo mnie fascynuje kultura muzulmanska. I mam pytanie czy ja jako katolik moge pzreczytac Koran? Nie chodzi mi o dotykanie tej Swietej Ksiegi ale pzreczytanie jej w interneci. Moze moje pytanie wyda sie smieszne ale nie chce nikogo obrazic. Bo wiem ze jako nie jestem wyznawca Islamu nie moge dotykac Koranu. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. witam,

  Na temat postepowania z orginalem Koranu (po arabsku)a jego tlumaczeniem,prosze poczytac tutaj:

  http://sites.google.com/site/bankfatw/Home/koran-i-hadisy/oryginaprzek-ad-koranu

  http://sites.google.com/site/bankfatw/Home/koran-i-hadisy/przek-ad-koranu-dla-nie

  Oczywiscie niemuzulmanin moze czytac przeklad Koranu,tym bardziej przez internet. Natomiast jesli chodzi o orginal Koranu w jezyku arabskim najlepiej przed dotknieciem go dokonac oczyszczenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. MAM PYTANIE JEZELI MEZCZYZNA NP CHRZESCIJANIN CHCE ZOSTAC MUZULMANINEM MUSI SIE OBRZEZAC

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie musi. Obowiązek obrzezania ciąży na opiekunach dziecka najpóźniej do czasu osiągnięcia dojrzałości płciowej. Dojrzaly mężczyzna przyjmujący islam nie ma obowiązku obrzezania.

  OdpowiedzUsuń
 8. JAKA JEST PRAWDA? CZYTALAM ZE MOCHAMED PRZEKAZAL SLOWA kazda kobieta posiadajaca mezczyzne musi byc obrzezany dzieci narodzone i adoptowane tagze,jezeli jest jakis mezczyzna w zyciu ich nie obrzezany musza sie oddalic poprostu kobieta muzulmana ma zabronione byc z muzumaninem obrzezanym! nie obrzezanym znaczy np katolik zmienil wiare ale z tego co wiem nie musi sie obrzezac ale mochamet powiedzial ten ktury niejest obrzezany niejest z nim

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem muzułmanką i ptrzebuję dokument ptwierdzający to !!!!!! gdzie można go uzyskać, mieszkam w Egipcie w Kairze? Bardzo proszę o odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 10. Salam alejkum,

  Najprosciej taki dokument zalatwia sie na al-Azhar, jest specjalny wydzial, gdzie sie mowi szahade i dostaje na to papier. Inna sprawa, czy "organ" rzadajacy przedstawienia takiego dokumentu go uzna. Oficjalnie w Polsce są dwie organizacje urawnione do tego: MZR i LM, nie wiem czy wystawiaja dokumenty "zdalnie".

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdzie można dostać przetłumaczoną księgę islamu?. Wiem że tłumaczenia wg. islamu nie są Qur-an'em ale warto by było zapoznać się z treścią księgi zanim cokolwiek będę chciał komentować.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja wychowany zostałem na katolika i katolikem zostaje.Nie rozumiem czemu niektórzy ludzie zmieniają Jezusa Chrystusa na Allacha?? Jeśli mógłbym wiedzieć napiszcie co was skłoniło.Bardzo dziękuje.

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.