lipca 09, 2009

Biografie wybitnych osobistości świata muzułmańskiego

Muzułmańscy uczeni na przestrzeni wieków wnieśli olbrzymi wkład w naukę. Islam sam w sobie zachęca wiernych do zdobywania wiedzy, tak religijnej jak i szeroko pojętej wiedzy o świecie, gdyż dzięki temu możemy poznać Wielkość naszego Stwórcy i wspaniałą harmonię panującą we wszechświecie. Allah objawił nam w Koranie (już 14 stuleci temu) wiele prawd naukowych, o których ludzie do niedawna nie mieli pojęcia. Dopiero dzięki wielkiemu postępowi w dziedzinie nauki i techniki możliwe było ich odkrycie i udowodnienie – potwierdzając tym samym prawdziwość słów Allaha zawartych w Jego Świętej Księdze. Allah powiedział:
{Niebawem My (Allah) pokażemy im (ludziom) nasze znaki na horyzontach i w nich samych, aż w końcu stanie się dla nich jasne, że to (objawienie) jest prawdą.} [Koran 41:53]
Ze świata muzułmańskiego wywodzi się wielu słynnych uczonych, o których istnieniu nie powinniśmy zapominać, ani też umniejszać ich zasług. Zerknięcie w ich biografie pomoże obalić stereotyp, jakoby muzułmanie byli niewykształceni czy zacofani, a nawet jeśli tacy istnieją – nie jest to wina islamu, który wielokrotnie podkreśla jak ważne jest zdobywanie wiedzy, co najmniej podstawowej, lecz także głębszej, w miarę możliwości i predyspozycji.

Na ważną rolę wiedzy w islamie wskazują już przekazane w Koranie słowa:
{Powiedz: „Panie mój! Pomnóż moją wiedzę!”} [Koran, 20:114]
Śmiało więc możemy stwierdzić, że uczeni ci odpowiedzieli na wezwanie islamu w kwestii dobrego wykorzystywania wielkiego daru od Allaha, jakim jest intelekt – poszerzając swą wiedzę i rozpowszechniając ją, co przysłużyło się całej ludzkości. Zatem co jakiś czas na łamach bloga będą ukazywać się, jak Bóg da, krótkie wzmianki o znanych osobistościach wywodzących się ze świata muzułmańskiego, jako swego rodzaju ciekawostka.

5 komentarzy:

 1. salam alaikum
  Mozna zaczac od Zahlul Al-Najar, ktory jest wice prezydentem NASA.
  1000lat temu Bin Sina odkryl krwioobieg i do dzis w Wielkiej Brytanii trzymaja jego ksiege w muzeum i ucza z niej studentow.
  AL Hasan Bin Al Haitham ktory poprawil teorie o widzeniu, bo Europejczycy mysleli, ze to oko wysyla promien i ten promien odbija sie od przedmiotu i wraca do oka i odkryl z czego sklada sie oko
  Jabar Bin Hayan jest matematykiem, ktory jako jedyny wymyslil numer ZERO. Byl swietny w algebrze, wymyslil wiele rownan.
  Al Khawarezmi wymyslil algorithm nauke, ktora jest podstawa nauki o komputerach.
  Ahmed Zowail ktory dodstal Nobla trzy lata temu w chemii i fizyce, wymyslil nowy sposob mierzenia czasu.

  Basia

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie nie chcą niczego udowadniać, panie chcą przybliżyć pewne postacie, jako ciekawostkę połączoną z tematyką tego bloga ;) Będą zamieszczać informacje zgodne z prawdą, insza Allah.
  Panie nie zapomniały też o innych ważnych osobistościach, ale opisywać je będą - jak wspomniano w poście - "co jakiś czas na łamach bloga..." - "co jakiś czas" nie oznacza tu i teraz ;)
  Proszę, nie przypisuj też wszystkim Paniom komentarzy czytelników ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdyby Pani Basia była jedną z autorek zapewne wiedziałaby, że po wstępie do biografii o osobistościach świata muzułmańskiego, pojawiać się będą co jakiś czas owe biografie, zatem nie wymieniałaby tychże osobistości :).
  Należy przyjąć,że poza autorkami postów/prowadzącymi blog, wypowiadają się na nim inni ludzie czego Pani Basia jest przykładem. To taka luźna myśl ... kiedyś ktoś napisał, że na tym blogu te same osoby publikują posty,komentują i tworzą pojawiające się pytania :D. Mylnie, mylnie :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.