grudnia 27, 2008

i teraz zbliża się Sylwester... i my znów NIE świętujemy ;-)

No, tak samo jak z wigilią, Sylwester choć święto świeckie, nie mające związku z religią, nie jest świętem mającym podstawy w islamie, stąd też i muzułmanie z reguły dnia przeniesienia z jednego roku do następnego nie celebrują. Ciekawym jest, że tradycja sylwestrowa do Polski trafiła dopiero w XIX wieku, aczkolwiek pierwszą noc sylwestrową obchodzili rzymianie w 999 roku, kiedy to nie spełniła się 1 stycznia 1000 roku przepowiednia Sybilii o końcu świata. (Wikipedia - noc sylwestrowa). A zatem święto ma korzenie pogańskie, dzieją się podczas niego zazwyczaj rzeczy nam zabronione (alkohol, bale, imprezy), których islam zabrania nam doświadczać. Oczywiście, znajdziemy wyznawców islamu, którzy mogą świetnie się bawić w noc sylwestrową, nie oznacza to jednak automatycznie, że islam nam na to zezwala. Muzułmanin też człowiek i popełniać może błędy i grzeszki mieć na sumieniu. No, nie powinien, ale jak to w rzeczywistości różnie bywa, i człek jest tylko człekiem, istotą ułomną i tyle. Znowu zatem wyjaśnienie, jeśli Państwa znajomi muzułmanie nie składają Państwu życzeń z okazji Nowego Roku, to nie z ignorancji (z reguły) tylko z powodów religijnych. I nie trzeba też i muzułmanom składać życzeń z okazji Nowego Roku. A i wszak, pamiętajmy, tak na marginesie, że muzułmanie tak naprawdę czas powinni odmierzać wg kalendarza muzułmańskiego (w niektórych krajach tak się dzieje) a według niego nowy rok przypada innego dnia (z reguły, może się kiedyś zbiec w czasie), ale wracając do meritum, i tak w islamie nie jest to dzień świąteczny.
Lektura polecana: składanie życzeń z okazji nowego roku (nie-hidżri) oraz składanie życzeń z okazji nowego roku hidżri

16 komentarzy:

  1. Mam malutkie pytanka. Czy u Was (to znaczy w Arabii Saudyjskiej) w ogóle odbywają się koncerty piosenkarzy? Jeśli tak to jak to wygląda w praktyce?
    Estera

    OdpowiedzUsuń
  2. Gwoli przypomnienia, nowy rok muzulmanski, czyli 1430, rozpoczyna sie jutro :-)

    Jak juz wspomniala Umm Latifa w poscie, w islamie nie ma powodow do celebracji z tego powodu, ale w wielu krajach muzulmanskich dzis z pewnoscia o polnocy bedzie huk i łuna fajerwerkow na niebie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Salam!
    Mnie to bardzo cieszy, ze nie celebrujemy nowego roku:) jak bylam chrzescijanka to tez za sylwestrem nie przepadalam
    W wielu krajach arabskich byc moze slychac fajerwerki jak pisze Iman powyzej, mysle jednak, ze obchodza je chrzescijanie, ktorzy przyjechali do krajow arabskich pracowac... choc moge sie mylic. Mariam

    OdpowiedzUsuń
  4. DO ESTERY: Estero, blog nieniejszy dotyczy islamu, a nie Arabii Saudyjskiej (pomyslilas blogi z pytaniem ;-)). Blog Muzulmanki to blog o ISLAMIE tworzony przez polskie muzulmanki, "rozsiane" po calym swiecie, nie piszemy tutaj o konkretnym kraju arabskim. O Muzyce i koncertach w Arabii pisalam na blogu Arabia Saudyjska, polecam abys tamze wrocila ;)
    http://arabiasaudyjska.blogspot.com/2008/08/arabia-saudyjska-muzyka-islam-muzyka.html
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Do Mariam: Wa alaikum salam wa rahmatullah. No niestety siostro, to nie tylko chrzescijanie celebruja nowy rok w swiecie arabsko-muzulmanskim. W Algierii na przyklad hucznie jest przy powitaniu nowego roku muzulmanskiego jak i gregorianskiego i celebruja autochtoni ;) czyli muzulmanie. Tak samo jak doszly mnie sluchy, ze w Maroku niektorzy muzulmanie stawiaja sobie w grudniu choinke i ja przyozdabiaja. Przeciez nie wszyscy trzymamy sie religii stricte, bez nalecialosci tradycji, czy to arabskich, czy innych. POzdrawiam cieplo.

    OdpowiedzUsuń
  6. mieszkam w Emiratach i tutaj wszedzie sa choinki, w marketach lecialy swiateczne piosenki, Nowy Rok (gregorjanski) swietuja wszyscy moi znajomi, a jest wsrod nich mnostwo muzulmanow/ek. nawet mamy wolne z tego powodu:-) no ale Emiraty to jeden z najbardziej tolerancyjnych krajow na swiecie. moim skormnym zdaniem reszta krajow arabskich, moze z wyjatkiem Turcji, ma sie czego od UAE uczyc.
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeszcze: rozmawialam dzis z mezem i okazuje sie, ze dzis jest tam nawet dzien wolny od pracy....

    OdpowiedzUsuń
  8. ... to znaczy w Algierii....

    OdpowiedzUsuń
  9. DO ANONIMA z 29.12. Tolerancja jest slowem roznie interpretowanym i o szerokim zasiegu. Wg islamu niektore rzeczy, ktore sa np. dozwolone w Emiratach i maja tam miejsce ze wzgledu na tolerancje dla mieszkancow Zachodu (alkohol, dyskoteki, prostytucja, oraz inne zabronione w islamie), dla nas muzulmanow nie sa oznaka "tolerancji dla rzeczy dobrej". Takze osobiscie nie sadze, aby Emiraty byly dobrym przykladem dla krajow arabskich pod kazdym wzgledem. Dla nas, Muzulmanow, na pewno nie sa.

    OdpowiedzUsuń
  10. anonimowy z 29.12
    do umm Latify

    moglabys w takim razie podac przyklad panstwa tolerancyjnego zgodnie z wymogami Islamu? I jak wedlug Ciebie powinno wygladac nowoczesne panstwo islamskie?
    pozdrawiam ;-)

    OdpowiedzUsuń
  11. No to trzeba by nam bylo wrocic do panstwa ktore zorganizowal Prorok, a nastepnie do 4 prawowiernych kalifow, ktorzy po nim sprawowali wladze, jesli mowimy o panstwie opartym na zasadach islamu.... Mi nijak sie wypowiadac jak powinno wygladac, zostawiam te kwestie uczonym w islamie ;-p. Ale na pewno pod etykieta: "nakazuj to, co dobre zgodnie z islamem, i zabraniaj tego, co w islamie zabronione i uzanane za zle".

    OdpowiedzUsuń
  12. Salam!
    do Anonimowej mieszkajacej w Emiratach:
    Prosze wytlumacz mi na czym polega wg. Ciebie tolerancja? czy my muzulmanie uwazasz,ze powinnismy uczys sie tolerancji biorac przyklad z zachodniej kultury? przepraszam, ale tu nie ma co tolerowac bo zakazane sa zwiazki pozamalzenskie, alkohol, celebrowanie swiat poganskich i imitowanie zachowan chrzescijan!
    Jesli chodzi o nowoczesnosc to muzulmanie nie powinni byc nowoczesni podazajac slepo za kultura zachodu! to prowadzi do zguby i odciaga od wpominania Allah(subhana wa talla)
    A to co widzisz w Emiratach nie znaczy, ze tak jest dobrze i nie znaczy,ze muzulmanie maja za tym podazac!
    Mariam Kuwejt

    OdpowiedzUsuń
  13. Anonimowy z 29.12

    do Marjam Kuwejt

    Tolerancja (łac. tolerantia - "cierpliwa wytrwałość"; od łac. czasownika tolerare - "wytrzymywać", "znosić", "przecierpieć") to w mowie potocznej i naukach społecznych postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych.

    Tolerancja nie oznacza akceptacji (por. łac. acceptatio - przyjmować, sprzyjać) czyjegoś zachowania czy poglądów. Wręcz przeciwnie, tolerancja to POSZANOWANIE czyichś zachowań lub poglądów mimo że nam się one nie podobają.
    Tolerancja jest postawą, która umożliwia otwartą dyskusję. Bez tej postawy dyskusja zamienia się albo w zwykłą sprzeczkę albo prowadzi do aktów agresji.
    Tolerancja uznawana jest za podstawę społeczeństwa otwartego i demokracji.
    Tolerancja ma też granice: dotyczy to postaw, które sprzeciwiają się tolerancji

    definicja z wikipedii.

    moim zdaniem nic dodac nic ujac. To jest wedlug mnie tolerancja i tak wlasnie jest w Emiratach. Kazda religia ma swoje swieta i kazdy moze swietowac publicznie. co do zwiazkow pozamalzenskich i alkoholu to prosze Cie rozejrzyj sie wokol siebie i na pewno znajdziesz takowe rowniez w Kuwejcie, a nawet w samej Arabii Saudyjskiej. Imitowanie zachowan chrzescijan? a w jaki sposob? czy wedlug Ciebie meczet w Gdansku czy w Warszawie to jest imitowanie zachowan muzulmanow? tak wynika z Twojej wypowiedzi.

    OdpowiedzUsuń
  14. Tak na marginesie,jesli chodzi o mozliwosc praktykowania swiat roznych religii to emiraty nie sa jedynym takim arabskim miejscem,np w Libanie jest tak samo i nikogo to nie dziwi.

    OdpowiedzUsuń
  15. Salam! Do anonimowej: przepraszam, ale zle mnie zrozumialas i moja wypowiedz:) co do imitowania chrzescijan to mialam na mysli, ze niestety, ale i sa muzulmanie ktorzy uczestnicza a nawet celebruja swieta bozego narodzenia, chocby ze wzgledu na swoja chrzescijanska zone. Tu w Kuwejcie tez takich mozna znalesc, a to jest zle wg. islamu i o tym pisalam
    pozdrawiam, Mariam

    OdpowiedzUsuń
  16. Witaj Anonimko. Na poczatek, byloby naprawde fajnie, gdyby mozna bylo zwrocic sie do Ciebie w jakis mniej anonimowy sposob ;). Potem, odnosnie tematu, bardzo fajne te definicje, ale fajne sa wlasnie tylko w wikipedii. Temat jest duzo bardziej skomplikowany niz Ci sie wydaje.

    Pytanie: czy tolerancja ma granice i gdzie je powinna miec? Niestety to juz jest rzecz wzgledna, nie ma reguly, definicja tego nie podaje.

    Taka definicja tolerancji jest latwo zaaplikowac np do tolerancji w rozmowie. My zas rozmawiamy o tolerancji praw panstwowych. Zgodnie z definicja, prawi powinno mowic: robta co chceta, ale tak nie jest. W kazdym kraju sa rzeczy zabronione, karane, uznane za przestepstwa. I te granice tolerancji zaleza od wielu czynnikow, przede wszystkim od spoleczenstwa i wartosci, ktore ono ogolnie wyznaje. Skoro prawa w niektorych krajach zabraniaja otwartego kultu wyznawcom innych religii niz islam, to znaczy, ze nie akceptuja u siebie (wg definicji nie kloci sie to z tolerancja, bo tu nie chodzi o akceptacje), ale nie kloci sie to, by obywatele czy glowy tych panstw szanowaly wyznawcow innych, prawda? Bo co znaczy poszanowanie? Wytlumacz szerzej prosze.

    Przeciez nikt wjazdu do krajów muzulmanskich chrzescijanom nie broni, nikt ich nie przesladuje za samo bycie chrzescijaninem. W domu moga robic co chca.

    OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.