stycznia 01, 2009

salat - modlitwa.. garść teorii islamskiej

Modlitwa (arab. salat lub salah) jest jednym z filarów islamu. Co to oznacza? Oznacza to, że obowiązkiem minimalnym muzułmanina jest odmawianie modlitw pięć razy dziennie, w określonej formie i o określonych godzinach. I tak mamy modlitwę poranną (fadżr) tuż przed wschodem słońca, południową (zuhr lub dhuhr), popołudniową (asr), wieczorną (magreb) i nocną (isza). Muzułmanie modlitwy kierować mogą tylko do Boga (arab. Allah), nie wolno nam modlić się do żadnego Jego stworzenia, albowiem modlitwa kierowana do stworzenia Allaha dodawałaby Mu towarzyszy we czci (a zatem mielibyśmy tu do czyniania z politeizmem) oraz zaprzeczała Jego wszechmocy.
Każda modlitwa składa się z określonej liczby zwrotek (rakat). Najkrótsza fadżr liczy 2 rakaty, najdłuższe, zuhr, asr i isza liczą 4 rakaty, magreb - trzy. Oczywiście oprócz modlitw obowiązkowych, są w islamie modlitwy nadobowiązkowe (zalecane), cała ich masa, o których można sobie poczytać w Księdze Modlitwy. Muzułmanin modlitwę musi odmawiać w stanie czystości rytualnej, stąd przed modlitwą wykonujemy ablucję, małą - wudu, obmywając określone części ciała, lub dużą - ghusl, którą jest wzięcie kąpieli, czyli obmycie całego ciała. Więcej o ablucji można dowiedzieć się w KSIĘDZE OCZYSZCZENIA.
Modlitwy w islamie są bardzo krótkie i proste. Zanim przyjęłam islam "na full", przygotowywałam się do tego stopniowo, może sprawdzając swoje własne "możliwości" ;) min. poszcząc w ramadanie i ucząc się słów modlitwy podstawowej (jeśli się nie zna arabskiego, to jest trochę trudne, ale tylko na początku i przecież... dla chcącego nic trudnego) i tak trochę praktykując jej wykonywanie w pieleszach domowych. Kobiety modlitwy odmawiać mogą w domach (lub w pracy) lub w meczecie. Dla mężczyzn odmawianie modlitw obowiązkowych w meczecie jest obowiązkiem. Jeśli kobiety zechcą odmówić modlitwę w meczecie, są tam dla nich wydzielone oddzielne sale lub zasłonięty obszar na tyłach ogólnej sali modlitewnej. Dlaczego mężczyźni modlą się oddzielnie a kobiety oddzielnie? Przede wszystkim dlatego, aby piękno kobiet nie odciągało uwagi mężczyzn od czci Boga (i vice versa "przystojność" mężczyzn nie zakłócała skupienia kobiet). Modlitwę zbiorową w meczecie prowadzi zawsze mężczyzna, zwany jest imamem (aczkolwiek kobieta, choć nie może prowadzić modlitwy dla mężczyzn, może dla kobiet jeśli np. odmawiają modlitwę w domach). Na modlitwę muzułmanie wzywani są przez muezzina. Jest to mężczyzna ogłaszający z minaretu(wysokiej wieży przy meczecie) AZAN (<-kliknij by posłuchać), wezwanie na modlitwę. Tuż przed rozpoczęciem modlitwy zbiorowej w meczecie, ogłaszana jest iqama, drugie wezwanie (skrócony azan) wskazujące, że po niej zacznie się modlitwa zbiorowa. Muzułmanie modlitwy odmawiają w języku arabskim, języku w jakim objawiony został Koran, w sposób zalecony przez Proroka, który powiedział: "Odmawiajcie modlitwę tak, jak ja". Dzięki temu rozmawiając różnymi językami jednoczymy się w modlitwie i możemy odmawiać ją zgodnie w zgromadzeniu w każdym miejscu na ziemi. Do tego, muzułmanin może modlitwę odmówić wszędzie, "albowiem cała ziemia jest dla nas miejscem modlitwy" (aczkolwiek nie wolno nam odmawiać modlitwy np. w ubikacjach, albowiem są to miejsca nieczyste). Muzułmanie jednoczą się również jeśli chodzi o kierunek modlitwy, zawsze (choć są określone w islamie wyjątki) podczas modlitwy ustawiamy się twarzą ku Kabie w Mekce. Kaba to pozostałość świątyni, którą ku czci Boga wybudował Prorok Abraham. I choć na początku (za czasów Proroka) muzułmanie odmawiali modlitwę ku Jerozolimie, Bóg na prośbę Proroka zmienił qibla (kierunek modlitwy) na meczet w Mekce. I tak oto jednoczą się muzułmanie na całym świecie pięc razy dziennie recytując w jednym języku te same rakaty, wybijając pokłony przed Jedynym Bogiem, skierowani ku Kabie w Mekce. Aby obejrzeć jak modlą się muzułmanie w meczecie i posłuchać recytacji modlitwy, kliknij na SALAT.

OISLAMIE
zdjęcie: www.daylife.com

23 komentarze:

 1. Ciekawy artykul:)
  ale pierwszy raz slysze, ze wczesniej modlona sie w strone Jerozolimy! Czy moglabys podac zrodla z ktorego dowiedzialas sie na ten temat?
  Mariam q8

  OdpowiedzUsuń
 2. Przekazał al-Bara (bin Azib): Kiedy Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) przybył do Medyny, zatrzymał się najpierw u swoich dziadków lub wujów ze strony matki spośród Ansarów. Odmawiał modlitwy skierowany ku Jerozolimie (Bajt al-Maqdis) przez szesnaście lub siedemnaście miesięcy, ale pragnął modlić się ku Kabie (w Mekce). Pierwszą modlitwą, jaką odmówił z kilkoma ludźmi zwrócony ku Kabie, była modlitwa asr. Później, jeden z tych, którzy odmawiali razem z nim modlitwę, wyszedł i mijając ludzi w meczecie, którzy kłaniali się w trakcie modlitwy (ku Jerozolimie), powiedział: „Na Allaha, zaświadczam, że odmawiałem modlitwę z Wysłannikiem Allaha w stronę Mekki (Kaby)”. (Słysząc to) ludzie od razu zwrócili się ku Kabie. Żydzi i Ludzie Księgi (tutaj: chrześcijanie) byli zadowoleni widząc (Proroka) zwróconego ku Jerozolimie, ale kiedy zmienił kierunek na Kabę (podczas modlitw), zganili to. al-Bara dodał: „Zanim zmieniliśmy nasz kierunek w modlitwach na Kabę (w Mekce), umarli lub zginęli muzułmanie i nie wiedzieliśmy, co mamy o nich mówić (o ich modlitwach). Wtedy Allah objawił: [Koran 2:143] {A Allah nigdy nie zgubi waszej wiary} (modlitw, które odmawialiście wcześniej skierowani ku Jerozolimie). [hadis Sahih Bukhari, ksiega WIARA]

  OdpowiedzUsuń
 3. Napisałaś: "Dla mężczyzn odmawianie modlitw obowiązkowych w meczecie jest obowiązkiem. Dlaczego mężczyźni oddzielnie a kobiety oddzielnie? Przede wszystkim dlatego, aby piękno kobiet nie odciągało uwagi mężczyzn od czci Boga (i vice versa "przystojność" mężczyzn nie zakłócała skupienia kobiet)". Skoro ciało kobiet i tak jest zasłonięte, to jak może ono odciągnąć uwagę mężczyzn od Boga?

  OdpowiedzUsuń
 4. Fakt, że ktoś się ubiera nie oznacza, że jest zasłonięty ;). W islamie mamy określony kodeks "ubioru" tzw. hidżab, ogólnie - ubranie zewnętrzne nie może uwydatniać wdzięków kobiety, lecz ma je ukrywać, zasłaniać. Nie oznacza to jednak, że wszystkie muzułmanki tej reguły przestrzegają. To primo. Po drugie: są muzułmanki, które przestrzegają reguły zasłaniania twarzy w obecności obcych im mężczyzn (nie będących ich mahramami, czyli z którymi ożenek nie jest im zabroniony), a regułą ogólną w islamie jest, że podczas modlitwy kobieta nie zasłania twarzy - stąd oddziene sale dla kobiet, aby chronić ich prywatność. Są też meczety, w których część modlitewna dla kobiet jest wydzielna w sali ogólnej np. parawanami. A zatem nie jest musem by w innej sali (za czasów Proroka kobiety modliły się w jednej sali z mężczyznami, ale za rzędami mężczyzn, stąd Prorok powiedział, że "najlepsze rzędy kobiet, to rzędy ostatnie" - czyli najbardziej oddalone od mężczyzn), ale oddzielnie tak.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ps. Powyższa reguła ma na celu zapewnienie maksymalnego skupienia i koncentracji na odprawianym akcie czci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Do Anonimowej :-) Witaj. Twoje pytanie jest bardzo logiczne i siostra O ISLAMIE zapomniala wspomniec, ze na poczatku, w czasach Proroka, mezczyzni i kobiety nie byli oddzielani kotara, ani nie bylo dla nich oddzielnych pomieszczen, jak w dzisiejszych meczetach. Kobiety ustawialy sie w rzedach bezposrednio za rzedami mezczyzn. A bylo tak ze wzgledu na wysokie morale pierwszych muzulmanow. NIestety z czasem uleglo ono pogorszeniu, i nalezalo zastosowac cos, co bedzie chronilo nawet nasze spojrzenie i obracajaca sie glowe dookola przed poszukiwaniem "wrazen". Mnie osobiscie oddzielenie od mezczyzn b. ulatwia skupienie i poczucie intymnosci w modlitwie.

  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. PS. Gdyby oddzielenie nie istnialo, niestety przestalabym uczeszczac do meczetu - choc i tak robie to rzadko - wlasnie ze wzgledu na pozostawiajace wiele do zyczenia morale niektorych braci.

  OdpowiedzUsuń
 8. witam,
  jestem studentką dziennikarstwa i piszę pracę o sytuacji muzułmanek w Polsce. Czy bylaby możliwość przeprowadzenia krótkiego wywiadu z kilkoma osobami? Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam.
  moj mail: ola@vip-line.eu

  OdpowiedzUsuń
 9. "Ciekawy artykul:)
  ale pierwszy raz slysze, ze wczesniej modlona sie w strone Jerozolimy! Czy moglabys podac zrodla z ktorego dowiedzialas sie na ten temat?"

  Ja jeszcze z taką ciekawostką.
  Kiedyś ze szkołą zwiedzaliśmy Forum Romanum (w Rzymie), oraz wiele innych zabytkowych miejsc. Pamiętam jak dziś słowa naszego przewodnika: "I nie wiedzieć czemu, wszystkie starożytne świątynie były budowane tak, że wejścia miały skierowane na zachód". Zapamiętałam to pytanie, gdyż dało mi ono do myślenia. Każde ruiny oglądałam odtąd dokładniej i upewniałam się, że przewodnik miał rację. Tylko dlaczego?
  Kiedy dzięki islamowi dowiedziałam się o kierunku modlitwy, wszystko się wyjaśniło. Wejście na zachód - ołtarz na wschód - w kierunku Jerozolimy. I wszystko jasne... Starożytni wiedzieli, współcześni już nie pamiętają...

  Myślę, że to także może być odpowiedź na pytanie Mariam :)

  Jak widać, islam niczego nie zmyśla ;)

  Monika

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja z innej beczki. Sa grupy muzulmanow w U.S.A ,ktorych glownym zadaniem jest dawa zapraszanie ludzi do islamu,pracuja tez w roznych centrach islamskich i meczetach . Wyrozniaja sie tym ,ze jak nadejdzie pora modlitwy i sa daleko od meczetu to modla sie w miejscach publicznych.
  Taka to wlasnie grupka bedac na lotnisku czekajac na samolot ,postanowila odprawic modlitwe . Ludzie jak ludzie gapili sie . Po modlitwie pewien mlody chlopak podszedli do prowadzacego modlitwe i spytal:,,Jak sie nazywa wasza religia?''
  -Islam ,a dlaczego pytasz?
  PYTAM ,bo juz kilka razy probowalem popelnic samobojstwo i przechodze stany depresyjne ,a tylko sklaniajac sie czolem do ziemi i pozostajac w tej pozycji ,czuje sie lepiej i mysli samobojcze ode mnie odchodza,a wlasnie tak sie modlicie. Wiec chce poznac Islam.
  I tak sie zaczelo ,a skonczylo sie ,a tym ,ze chlopak jest teraz bardzo porzadnym muzulmaninem.

  Khadija

  OdpowiedzUsuń
 11. salam wszystkim jestem zamezna od jakiegos czasu z musluzlmaninem i musze przyznac ze poznalam bardzo dobrze islam od poczatku do konca i powiem wam ze przszlam dwa dni temu na islam za pomoca shahady i wiary.modle sie ale czytajac arabska modlitwe czy ktos moglby mi podac po polsku przetlumaczonAą??bardzo prosze o szybka odpowiedz.dziekuje z gory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze że w drugą stronę nie spróbowałaś, bo głowke by Ci obcieli.
   Jak macie dzieci to póść go do jego kraju z nimi to jego i dzieci już nie
   ujżysz.

   Usuń
 12. Do LUIZY: salam alaykum, zajrzyj proszę do Księgi Modlitwy, rozdzial:
  http://sites.google.com/site/oislamie/ksiega-modlitwy/przykladowe-wykonanie-modlitwy-2-rakatowej-tabela
  salam alaykum

  OdpowiedzUsuń
 13. dajcie modlitwe za dziekowania bogu

  OdpowiedzUsuń
 14. Pod postem „Zobaczyc Boga” Pani Ania zapytała:
  „czy muzulmanie moga modlic sie w swoim ojczystym jezyku, bo gdzies czytalam ze dopuszczalna jest tylko modlitwa po arabsku (recytacja sur oryginalnych), ale zastanawia mnie dlaczego, czy np jesli ktos odmawia sure przetlumaczona na swoj jezyk ojczysty to czy nie bedzie taka modlitwa przyjeta przez Boga?”

  Pani Aniu, Koran (oryginalny) jest tylko w języku arabskim. Każdy przekład to już tylko tłumaczenie Koranu - i jak to z tłumaczeniami bywa, zawiera pewne nieścisłości. Bóg objawił nam Koran właśnie w języku arabskim, języku, w którym słowa mają głębokie znaczenie, co widać w tłumaczeniach, gdy jedno słowo czasem (dla oddania jego dokładnego sensu) objaśnione jest wieloma słowami w języku polskim (czy jakimkolwiek innym).

  {My zesłaliśmy ją (Księgę Jasną) w postaci Koranu arabskiego} [12:2]

  Dlatego właśnie, a także dlatego, że modlić należy się tak, jak robił to Prorok Muhammad(pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powinniśmy wymawiać słowa modlitwy w języku arabskim (poza własnymi suplikacjami). Dzięki temu także muzułmanie rozsiani po całym świecie, gdy zbiorą się razem, mogą wspólnie odmawiać modlitwy i każdy od razu wie "co i jak" ;)
  Jednakże według niektórych uczonych są okoliczności, w których pewnym osobom dozwolone jest modlić się w języku ojczystym (np. "świeżo upieczeni" konwertyci, którzy mają problem z zapamiętaniem i wymówieniem słów modlitwy po arabsku - do czasu, aż się ich nauczą).

  Według fatwy http://www.islam-qa.com/en/ref/3471/
  osoba, która nie zna arabskiego, musi się choć słów modlitwy nauczyć po arabsku. Jeśli tego nie zrobi, choć byłaby do tego zdolna - jej modlitwa jest nieważna. (Motywy w stylu "nie chce mi się", czy "nie mam czasu", albo "jest mi trudno" nie wchodzą w grę, osoba musi dołożyć wszelkich starań.)

  Warto zaznaczyć, że w modlitwie obowiązkowych słów tak wiele nie ma, a warunkiem koniecznym do ważności modlitwy jest recytacja we wszystkich cyklach (rakatach) tej samej sury - Fatihy, która składa się zaledwie z siedmiu wersetów... Człowiek jest w stanie to ogarnąć. A jeśli znaczenie znamy, to i recytując po arabsku wiemy co mówimy. Bardzo zalecane jest także recytowanie w dwóch pierwszych cyklach dodatkowej sury (lub części sury) - tak właściwie modlitwa powinna wyglądać - jednak jeśli się je pominie, modlitwa nasza nadal jest ważna.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. wroce do pytania dlaczego modlitwa kobiety i mezczyzny nie jest w jednym rzedzie...
  jaka mi sie nasowa odpowiedz to to,zeby stac w rzedzie na modlitwie nalezy sie "stykac",
  co jest niedopuszczalne zeby muzulmanka dotykala
  nie mahram,tj osobe ktora np.moze poslubic...

  luiza 86, Allahu akbar,niech Allah prowadzi cie droga prosta,i przyjmnie cie do raju

  OdpowiedzUsuń
 16. salam
  Szukam jak sie modlic p arabsku ale z polska pisowania. czy ktos ma jakies sprawdzone strony?
  dziekuje z gory
  i zycze wszystkim ~Ramadan Mubarak~

  OdpowiedzUsuń
 17. Ramadan mubarak.

  Modlitwa po arabsku - transkrypcja + tłumaczenie na polski + możliwość odsłuchania poszczególnych zwrotów + filmik pokazujący wykonanie modlitwy dostępny na stronie O ISLAMIE DLA DZIECI, a dokładnie tu:

  https://sites.google.com/site/oislamiedladzieci/Home/praktyki-religijne/modlitwa/jak-wyglada-modlitwa

  OdpowiedzUsuń
 18. salam
  mam na imie adam mam lat 14, 4 lata temu pojechalem do belgi nie pisze zbyd dobrze po polsku wienc zapytam zwienzle i na temat
  1:gdy sie urodzilem okszcono mnie na muzulmanina ale gdy mi powiedziano rze na komunie dostane prezenty szybko zmienilem wiare po paru latach chce i wrucilem do islamu czy musze znowu pszyjonc islam ?
  2:w domu tylko ja praktykuje islam jem drub ale z fabryki a tam zabija sie drub w zly sposub a musze to jesc bo nie ma nic inego czy bende zato ukarany bo ja nie mam wplywu co oni kupujol oczywiscie prosilem ich o HALAL ale oni nie chcol.
  ps:bardzo dobra strona Allah srogo wynagrodzi tego kto jol zrobil i pszepraszam za blendy ortograficzne

  OdpowiedzUsuń
 19. Salam alejkum wa rahmatullah,

  1 - muzulmanow się nie chrzci :) szahada bylaby jak najbardziej na miejscu, tak samo jak wizyta w meczecie.

  2 - jesli rzeczywiscie nie ma sie wplywu to kary nie bedzie, jednak w tym wieku jest sie w stanie samodzielnie zrobic zakupy lub wziasc udzial w wyprawie do sklepu, gdzie bedzie mozna samemu wybrac sobie cos halal. No i oczywiscie zawsze jest ewentualnosc - wegetarianizm.

  OdpowiedzUsuń
 20. a ja mam pytanie laika - skąd wiecie w którą stronę modlić się w Polsce? w stronę Mekki to wiem, ale....?

  OdpowiedzUsuń
 21. Przy użyciu mapy wyznaczyć sobie azymut (lub znaleźć w internecie dla danego miejsca pobytu np. na stronie http://www.qiblalocator.com/) i skorzystać z kompasu (lub oszacować "na oko" wiedząc gdzie jaki kierunek mamy)

  OdpowiedzUsuń
 22. slm siostry....otworzylam stronke nf fbMUZZULMANKI W HOLANDDIIzapraszm

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.