sierpnia 12, 2009

salam alejkum?

Czy niemuzułmanin mijając muzułmanina jako wyraz sympatii i szacunku może powiedzieć "salam alejkum" czy raczej nie powinno się? Czasami mijam muzułmanki na ulicy i chciałabym to zrobić, ale nie wiem, czy wypada tak zaczepiać.

Salam alejkum,
Sądzę, jako muzułmanka, że byłoby to miłe. Aczkolwiek – tutaj mała uwaga – wszystkich, którzy witają się w ten sposób, większość „naszych” traktuje automatycznie jako muzułmanów. Tak więc jeśli nie chcesz mieć potem problemów z tłumaczeniem, że muzułmanką nie jesteś (może się zdarzyć) może jakaś inna forma powitania?
Hagar

8 komentarzy:

  1. byloby to bardzo bardzo mile :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie uwazam,zeby takie powitanie byloby czyms nie na miejscu, wrecz przeciwnie - czyms naprawde miłym wiec prosze sie nie krepowac :)

    OdpowiedzUsuń
  3. z punktu widzenia islamu - nie ma ku temu przeciwwskazań;
    z punktu widzenia muzułmanki - jak wyżej ;) także uważam to za miły gest.

    OdpowiedzUsuń
  4. mieszkam od kilku lat w belfasci w pracy spotkałem muzeumanina z afryki,poznalismy sie i codziennie rozmawialismy i jedlismy posiłki . co dziennie witajac nas mówił salam alejkum, wiedziałem co to znaczy ale nie wiedziałem dlaczego on tak do nas mówi wszak my katolicy.po około pół roku podjąłem temat,wyjasnił:to jest jak powitanie ,dobra nowina , lubi nas wiec nas pozdrawia.i my równierz mozemy trego okreslenia uzywaz, tyle ze sam podkreslił trzeba uwazac w europie nie bedzie problemu ale w kraju muzeumanskim powinnismy uwazac. przekładajac to na Polski jezyk ;w moim regionie ludzie starsi mawiaja: łaska panska przyszedłes. szkoda tylko ze młodzi ludzie sie tego jakos boja i nie stosuja bo to naprawde miłe jest. w obu przypadkach czujesz sie chcianym serdecznie przyjetym gościem

    OdpowiedzUsuń
  5. Chrześcijanie mówią:
    wchodząc do domu "Pokój temu domowi" lub "Pochwalony Jezus Chrystus",
    wychodząc z domu "Zostańcie z Bogiem", a moi znajomi zaczynają rozmowę od:
    "Pokój z Tobą!"
    Nie widzę przeszkód aby chrześcijanie jako wyraz szacunku i sympatii używali zwrotów zgodnych z ich religią, a muzułmanie z własną. W takim postępowaniu widzę też szacunek do własnej wiary. Tak więc...
    Pokój autorkom bloga :-)

    OdpowiedzUsuń
  6. kef halik - jak sie masz

    OdpowiedzUsuń
  7. czy ktoras z was jest w zwiazku z muslim? chcialabym dowiedziec sie co dla nich znaczy zawarcie slubu muzeumanskiego?

    OdpowiedzUsuń
  8. Anonimowy pisze...

    czy ktoras z was jest w zwiazku z muslim? chcialabym dowiedziec sie co dla nich znaczy zawarcie slubu muzeumanskiego?


    Nastepna dziewczyna z Polski odnalazla sie w UK?
    ;)

    OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.