sierpnia 25, 2009

Praca z muzułmanami - na wesoło

3 komentarze:

 1. Drogie Panie Muzułmanki, mam pytanie, oczywiście mam nadzieję że nie urazi Was ono, ani nie narusza Waszej prywatności. Ciekawi mnie, jak ubierają się muzułmanki, gdy są w domu. Powiedzmy tylko z mężem i dziećmi, gdy co najwyżej jeszcze teściowa czasem może się w zasięgu wzroku pojawić, więc kwestie wstydu i co niektórych nakazów, zakazów można chyba pominąć -wszak "sami swoi". Czy w "4 ścianach" - tylko dla oczu własnego męża muzułmanka może ubrać się np. w kolorową bluzkę na ramiączkach i spódniczkę przed kolano i tak sobie chodzić cały dzień, z rozpuszczonymi włosami na dodatek? Zaznaczam przy tym, że rozumiem ideę skromności, a nawet popieram - odnośnie zakrywania się w miejscach publicznych i przed obcymi, ale to zupełnie co innego. Pozdrawiam, Swissy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Swissy. Twoje pytanie w żaden sposób nie narusza naszej prywatności, więc nic się nie martw ;)

  Kobieta w obecności męża może chodzić w jakimkolwiek stroju chce. Mąż to jedyna osoba, która może widzieć muzułmankę nawet bez ubrań. Zatem wszelkie stroje - wzory, kolory, długość, fason - dozwolone.

  Jeśli zaś chodzi o zakrywanie się przed innymi mężczyznami z bliskiej rodziny (tymi, z którymi nie wolno jej się ożenić):

  "aurę kobiety w obecności mężczyzn mahram, jak ojciec, brat, bratanek/siostrzeniec, stanowi całe jej ciało oprócz tego, co zwykle odkrywa, jak twarz, włosy, szyja, przedramiona, stopy."

  Do mahram kobiety zalicza się także teść.

  zaś przed kobietamiz rodziny, w tym teściowej:

  "...aurę kobiety w obecności innej kobiety stanowi obszar między pępkiem a kolanami, czy kobieta ta to jej matka, czy siostra(...) Nie oznacza to, że kobieta może siedzieć pośród innych kobiet z odkrytym całym ciałem poza obszarem między pępkiem a kolanem. Nikt tak nie czyni poza kobietami, które są rozwiązłe i niedbałe, lub niemoralne i czyniące zło..."

  fragment z fatwy: http://sites.google.com/site/bankfatw/Home/aura-ubior-ozdoby/aura-kobiety-w-obecnosci-brata-matki-i-siostry

  Temat zakrywania się przed kobietami omówiony został w jednym z wcześniejszych postów, polecam lekturę: http://muzulmanki.blogspot.com/2009/04/aura-muzumanki-w-obecnosci-innych.html

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam Swissy, ja nakładam przy mężu to co chcę :) ale w zależności od temperatury otoczenia się ubieram, co nie oznacza, iż w 47 stopniowe upały biegam po domu w bikini :-). W obecności teściowej mam na sobie "konserwatywną" wersję - spódnica, bluzka z krótkim bądź długim rękawiem... Na spotkaniach babskich tutaj (Arabia Saudyjska) kobiety mają na sobie stroje w pełni dowolne... Choć większość raczej woli długie spódnice, ale i jest procent bardziej "wyzwolonych" :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.