stycznia 17, 2009

Prorok Jezus w islamie

PYTANIE: Wiem, że w islamie wierzy się, iż Jezus był prorokiem Ale jak ustosunkowuje się do jego męki, śmierci i zmartwychwstania?

ODPOWIEDŹ: Polecam lekturę opracowania PROROK JEZUS ISLAMU. Pokrótce: muzułmanie wierzą, że Allah uratował Proroka Jezusa od męki i ukrzyżowania (zamiast Proroka Jezusa został ukrzyżowany jeden z jego uczniów) i Prorok Jezus nie umarł, ale wstąpił do nieba, powróci ponownie, przed końcem świata, aby zabić Antychrysta (arab. ad-Dadżdżal).
Imam Ahmad bin Hanbal i Abu Daud przekazali następujący hadis: „Jezus pozostanie przez czterdzieści lat po zabiciu Antychrysta. Następnie umrze, a muzułmanie wykonają modlitwę pogrzebową nad nim.”
Allah mówi w Koranie [4:157]: {i za to, że powiedzieli: "zabiliśmy Mesjasza, Jezusa, syna Marii, posłańca Boga" - podczas gdy oni ani Go nie zabili, ani Go nie ukrzyżowali, tylko im się tak zdawało;}
Ostatnie słowa {tylko im się tak zdawało} odnoszą się do osoby, która została ukrzyżowana zamiast Jezusa, a żydzi myśleli, że to on. Czyli kogoś ukrzyżowali, ale tylko im się zdawało, że to Jezus, pokój z nim. Odnośnie tego, kto został ukrzyżowany zamiast niego, czytamy w hadisie: [Ibn Abi Hatim] Ibn Abbas powiedział: "Zaraz przed tym, jak Allah wyniósł Jezusa do niebios, Jezus poszedł do swych towarzyszy, których było dwunastu i znajdowali się w domu. Kiedy przyszedł, jego włosy ociekały wodą i powiedział: "Pośród was są ci, którzy sprzeniewierzą się mi dwanaście razy po tym, jak we mnie uwierzyli". Następnie rzekł: "Który z was zgłosi się na ochotnika, by upodobnić się do mnie i zostać zabitym zamiast mnie? On będzie ze mną (w Raju)".
Jeden z najmłodszych zgłosił się, a Jezus poprosił go, by usiadł. Jezus ponownie wezwał ochotników, a młody chłopak (który zgłosił się wcześniej) zgłosił się ponownie, a Jezus poprosił go, by usiadł. Potem sytuacja powtórzyła się, i Jezus powiedział: "To będziesz ty" i chłopak upodobnił się do Jezusa, podczas gdy on wstąpił do niebios przez otwór w dachu domu. Kiedy przyszli Żydzi, szukając Jezusa, znaleźli młodego mężczyznę i ukrzyżowali go. Niektórzy ze zwolenników Jezusa sprzeniewierzyli się mu dwanaście razy po tym, jak uwierzyli. Podzielili się na 3 grupy. Jedna z nich, al-Yaqubiyyah (Jakobici) powiedziała "Allah (Bóg) przebywał z nami dopóki chciał, a potem wstąpił do nieba". Druga grupa, an-Nasturiyah (Nestorianie) powiedziała: "Syn Allaha (syn Boga) był z nami dopóki chciał i Allah zabrał go do nieba". Trzecia grupa - muzułmanie - powiedziała: "Sługa i Wysłannik Allaha był z nami jak długo Allah chciał i Allah (Bóg) zabrał go do Siebie". Dwie sprzeniewierzone grupy wspólnie uknuły spisek przeciwko muzułmanom i zabiły ich. Odtąd islam pozostał w ukryciu, ale Allah posłał Muhammada". Hadis ten ma autentyczny łańcuch przekazu (przekaziciele hadisu są wiarygodni) prowadzący do Ibn Abbasa, a uczony an-Nisai przekazał go od Abu Kurajba, który przekazał go od Abu Muawiji. Wielu Salafów stwierdziło, że Jezus (arab. Isa) poprosił, czy ktoś zgłosi się na ochotnika, by przybrać jego wygląd i zostać zabitym zamiast niego, za co był być jego towarzyszem w Raju.
źródło: Tafsir Ibn Kathir Świętego Koranu powyższego wersetu
Dużo informacji na temat statusu Jezusa w islamie na stronie PLANETA ISLAM w dziale: Ludzie Księgi

10 komentarzy:

 1. Zastanawia mnie jak muzulmanie odnosza sie do modlitwy, ktorej nauczal Jezus (Ojcze nasz..) , czy negujecie to ze jej nauczal? I drugie pytanie, kto wedlug islamu jest ojcem Jezusa?
  Dziekuje za odpowiedzi
  Ala

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, odpowiedz opublikowana została na blogu.
  http://muzulmanki.blogspot.com/2009/02/modlitwa-ktorej-naucza-jezus-i-kto-jest.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój przyjaciel- wyznawca Islamu- powiedział mi,że ojcem Jezusa jest Allah

  OdpowiedzUsuń
 4. Stanowisko uczonego w tej kwestii: http://sites.google.com/site/bankfatw/Home/ksiegi-objawione-prorocy-i-wyslannicy/okreslanie-allaha-mianem-duchowego-ojca

  OdpowiedzUsuń
 5. czy islam jest tą samą religią co chrześcijaństwo

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie, islam chrześcijaństwem nie jest, dziś są to dwie zupełnie różne religie, aczkolwiek obie (a raczej wszystkie trzy - judaizm, chrześcijaństwo, islam) mają wspólne korzenie. Islam jest to kontynuacja tej samej religii, niosącej od zawsze to samo przesłanie, którą Bóg od zarania dziejów przekazywał ludzkości poprzez wszystkich Swoich Proroków - od Adama, poprzez Noego, Abrahama, Mojżesza, Jezusa, Muhammada i wielu wielu innych (pokój z nimi wszystkimi). Jako muzułmanie wierzymy także we wszystkich wcześniejszych Proroków i wszystkie wcześniejsze Księgi Objawione (Zwoje dane Abrahamowi, Torę daną Mojżeszowi, Psalmy dane Dawidowi, Ewangelię daną Jezusowi), a także w ostatniego Proroka - Muhammada (pokój z nim) i ostatnią Księgę - Koran.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe dlaczego wersja islamska mialaby byc ta prawdziwa?Prorok Mohammed nie byl wcale niepismienny,zajmowal sie buchalteria i prowadzeniem biznesu swej pierwszej zony Hadidzy.On po prostu cos gdzies przeczytal,wzial troche ze Starego Testamentu,troche z Ewangelii,dorzucil pare rzczy ktore sam obmyslil i wyszedl mu Quran.I nie pisze tego jako prowokacji,ja tak naprawde uwazam,nie obrazajac nikogo.

  OdpowiedzUsuń
 8. polecam link
  http://sites.google.com/site/oislamie/artykuly/koran-hadisy/dyskredytowanie-islamu-swiety-koran

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam pewną uwagę do linku o świętym koranie.
  Stwierdzając, że koran jest święty. Muzułmanie sami sobie zaprzeczają, Przecież Twierdzą, że Korna jest jedynie kopią Wielkiej czy jedynej księgi a mimo to nazywają go świętym. Koran jest jedynie słowem przekazanym ludziom przez Mahometa. Uznanie Koranu za święty wiąże się z uznaniem Mahometa za świętego a to już jest dla muzułmanów grzechem ... albo przestępstwem

  OdpowiedzUsuń
 10. Jezus jest Bogiem jedynym, nie ma żadnych innych bogow przed nim , tylko Jezus.

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.