stycznia 17, 2009

fanatyzm i terroryzm a islam

Islam jest przeciwny jakiejkolwiek formie fanatyzmu i w związku z tym nie zaleca swym wyznawcom dogmatyzmu. Co więcej, nie ma na to – w źródłach islamu, tj. Koranie i Tradycji Proroka – żadnych dowodów. Wezwanie do przyjęcia islamu, jak zostało przekazane w Koranie, opiera się na mądrym i elokwentnym zaproszeniu, a taki postępek nigdy nie może być uznany za przejaw fanatyzmu:
{Wzywaj ku drodze twego Pana z mądrością i pięknym napomnieniem! Rozmawiaj z nimi w najlepszy sposób!} [Koran 16:125].
Prorok powiedział do pogan w Mekce, którzy nie chcieli przyjąć islamu:
{Wy macie waszą religię, a ja mam moją religię.} [Koran 109:6]
Jeśli chodzi o Boskie religie objawione przed islamem, muzułmanom nakazana jest wiara w Proroków, którzy poprzedzili Muhammada i jest ona istotnym elementem wiary islamu. Następujący werset Koranu głosi:
{Powiedzcie: „My wierzymy w Boga i w to, co nam zostało zesłane, i w to, co zostało zesłane Abrahamowi, Isma`ilowi i Izaakowi, Jakubowi i pokoleniom; i w to, co zostało dane prorokom od ich Pana. My nie robimy żadnej różnicy między nimi i poddajemy się Jemu całkowicie.} [Koran 2:136]
Mówi on, że nie może istnieć dyskryminacja między prorokami, a tolerancja ta nie znajduje porównania w żadnej innej religii. Jak można taką religię pomawiać o fanatyzm? Islam wzywa ludzi do zjednoczenia i życia razem w przyjaźni i sympatii pomimo różnic, jakie między nimi istnieją:
{O ludzie! Oto stworzyliśmy was z mężczyzny i kobiety i uczyniliśmy was ludami i plemionami, abyście się wzajemnie znali.} [Koran 49:13]
W podobny sposób islam wyraźnie zaprasza swych wyznawców do życia w pokoju z niemuzułmanami, jak jasno wynika z tego wersetu:
{Bóg nie zabrania wam, abyście byli dobrzy i sprawiedliwi względem tych, którzy was nie zwalczali z powodu religii ani nie wypędzali was z waszych domostw. Zaprawdę, Bóg miłuje ludzi sprawiedliwych!} [Koran 60:8]
Islam zaleca muzułmanom wybaczenie tym, którzy ich krzywdzą:
{Uprzejmie słowa i przebaczenie są lepsze niż jałmużna, poktórej następuje obraza} [2:263]
Poza tym, islam zaleca muzułmanom wychodzić naprzeciw krzywdzie z życzliwością w nadziei, że wróg może stać się przyjacielem:
{Dobry czyn i zły czyn nie są równe. Odsuwaj więc gorszy czyn tym, co jest lepsze. Wtedy ten, który jest tobie wrogiem, będzie jak bliski przyjaciel.} [Koran 41:34]
Prorok powiedział: „Głoście dobrą nowiny i radosne wieści i nie odpychajcie, nie zrażajcie ludzi.”

Jest to wyraźne wezwanie do odrzucenia fanatyzmu, który rodzi nienawiść, podczas gdy głoszenie dobrych nowin i radosnych wieści jest oznaką tolerancji i łagodności. Ponieważ islam potępia fanatyzm i ekstremizm, konsekwentnie potępia również terroryzm oraz terroryzowanie i zabijanie ludzi. W rzeczywistości atak na jedną jedyną osobę uznawany jest przez islam jako atak na całą ludzkość:
{Ten, kto zabił człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi} [Koran 5:32]
W związku z tym, oskarżanie islamu o terroryzm jest zarzutem całkowicie bezpodstawnym. Gdyby nawet jacyś muzułmanie byli fanatykami, czy nawet terrorystami, nie oznacza to, ze na islam spada ciężar odpowiedzialności za ich czyny. Jest niezwykle istotnym rozróżnienie między tolerancyjnymi naukami i prawymi zasadami islamu a nieodpowiedzialnym i fanatycznym (zajadłym) zachowaniem niektórych muzułmanów. Wszyscy musimy brać pod uwagę, że zajadłość i fanatyzm nie ograniczają się do wyznawców jednej religii, że terroryzm stał się zjawiskiem i problemem międzynarodowym i cały współczesny świat jest tego świadkiem. Jak więc można winić wiarę islamu za uniwersalne zjawisko terroryzmu, które istnieje między wyznawcami wszystkich religii?

fragment opracowania: ZDEMASKOWANIE PRÓB PODJĘTYCH W CELU ZDYSKREDYTOWANIA ISLAMU; rozdział Prawda o podbojach, dżihadzie i przemocy (kliknij na tytuł rozdziału by zapoznać się z całością).

Umm Latifa

4 komentarze:

 1. Bynajmniej ja też uważam, że w każdej społeczności, religii, znajdują się fanatycy. Klasycznym przykładem są Krzyżacy i krucjaty do Ziemi Świętej, a współczesnym Hitler. To tak na marginesie. Religia najczęściej była wymówką do podbijania innych ludów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie. W islamie nie ma miejsca na terroryzm, ani fanatyzm. Jednak o ile panuje powszechna zgodność co do tego, co terroryzmem jest, a co nie jest, o tyle nie jest to takie jasne w przypadku fanatyzmu. Często muzułmanom zarzuca się fanatyzm, gdy przywiązują należną uwagę do przestrzegania zasad swojej religii (na przykład modlitwa 5 razy dziennie, noszenie hidżabu, powstrzymywanie się od czynów zabronionych). Na taki "fanatyzm" ;) (jak to niektórzy postrzegają) islam zezwala i wręcz go wymaga ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Islam to religia wręcz niebezpieczna. W pańtwach islamskich panuje terror religijny. Więzienie za porzucenie wiary, ukamieniowania, nietolerancja dla kobiet.
  Czy w państwach cywilizowanych coś takiego ma miejsce?

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonim (08.03) napisał(a):
  "Islam to religia wręcz niebezpieczna"

  Islam opiera się na Koranie i Sunnie (tradycji Proroka), które to jasno i wyraźnie mówią, czym jest ta religia. I to staramy się tu pokazać. Tak więc jedno pytanko do Anonima - Który z cytatów z Koranu czy hadisów przekonał Cię, że islam jest religią niebezpieczną? Ten o przebaczeniu? O sprawiedliwości? Czy o dobroci? Bo szczerze mówiąc, trochę nie rozumiem...

  Odnośnie państw islamskich - jeśli przez pojęcie "państwo islamskie" rozumiemy państwo, którego system prawny opiera się na prawodawstwie islamskim (szaria), to z przykrością informuję, że takowego państwa dziś już niestety nie ma. Tak więc musimy wybrać - albo mówimy o państwie, którego prawo opiera się na prawie Boskim (wytyczne z Koranu i Sunny) - i nie wiem, gdzie tu jest miejsce na terror i nietolerancję - albo mówimy o państwie, gdzie większość stanowią muzułmanie... ale kraj taki (żaden z dziś istniejących) nie jest odzwierciedleniem zasad islamu - wtedy nie możemy obwiniać religii za błędy ludzi, bo to nonsens.

  Dla przykładu - daleko nie szukać. Oglądamy w telewizji wiadomości z naszego własnego kraju i co widzimy?
  Matka z konkubentem zabili własne dziecko...
  Pijany konkubent pobił śmiertelnie noworodka...
  Znaleziono zwłoki dzieci w beczkach...
  Chłopak zabija swoją dziewczynę, bo ta w ciąży...

  Czy patrząc na takie sensacje ktoś nie mógłby odnieść wrażenia, że to barbarzyństwo niegodne cywilizowanego kraju? Czy ktoś winą za te tragedie obwinia katolicyzm, który to jest dominującą religią w naszym kraju?

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.