stycznia 15, 2009

sny a islam; miesiączka a modlitwa i inne akty czci

O ile się nie mylę, muzułmanie wierzą, że jedną z form, w których przemawia do nich Bóg jest sen. Czy mogłabym dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Czy każdy sen interpretuje się z myślą o zawartym w nim przesłaniu, czy tylko jakieś szczególne? Wiem, że niektórzy spisują też swoje sny. Czy ma to jakieś szczególne znaczenie?
Kolejne pytanie: dlaczego kobiety podczas miesiączki, nie mogą się modlić? Czy są jeszcze inne rzeczy, których nie może robić miesiączkująca kobieta?

Odpowiedź zob. komentarze oraz SNY A ISLAM

6 komentarzy:

 1. Dlaczego kobiety podczas miesiączki, nie mogą się modlić? Czy są jeszcze inne rzeczy, których nie może robić miesiączkująca kobieta?

  Wyczerpująca odpowiedż na powyższe pytanie znajdzie pani pod tym linkiem:
  http://sites.google.com/site/oislamie/ksiega-oczyszczenia/10-menstruacja-oraz-krwawienie-w-po-ogu

  Ja od siebie jeszcze dodam,że kobieta podczas miesiączki nie modli się, ponieważ po pierwsze nie jest wstanie się oczyścić do modlitwy (ablucja)ze względu na krew,która jest jedną z przyczyn unieważnienia ablucji,oraz po drugie czas miesiączki jest dla wielu kobiet bolesnym czasem i Allah miłosierny wie to najlepiej,dlatego zwalnia kobiety z modlitwy,która jest najważniejszą częścią praktyki wiary.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. tutaj jeszcze mona poczytac o innym krwawieniu niz menstruacyjne:
  http://sites.google.com/site/oislamie/ksiega-oczyszczenia/10-istihada---krwawienie-u-kobiet-inne-niz-menstruacyjne

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny blog!
  Weszłam na stronę dotyczącą oczyszczenia. Czy rzeczywiście w życiu codziennym, przed np. odmawianymi kilka razy dziennie modlitwami muzułmanin dokonuje ablucji w taki sposób, w jaki jest to opisane na wyżej wspominanej stronie? Czy kilka razy dziennie myje się stopy, albo chociaż przeciera skarpetki itp.? Zainteresowały mnie też zachowania związane z przebywaniem w toalecie. Czy jest ona traktowana jako swego rodzaju miejsce nieczyste, do którego szczególny dostęp mają złe duchy? Jakie znaczenie ma fakt, iż wchodząc do toalety, powinniśmy przekroczyć próg najpierw lewą, a wychodząc prawą nogą?

  OdpowiedzUsuń
 4. Pani Mariko, tak, wykonanie ablucji (małej zwaną wudu - obmycie określonych części ciała lub dużej - ghuls -kąpiel całego ciała np. po stosunku płciowym) jest obowiązkiem i muzułmanie w ten sposób oczyszczają się przed modlitwą min. pięć razy dziennie jeśli oczywiście stan czystości zostanie naruszony (np. przez załatwienie potrzeby fizjologicznej). Cieszę się, że blog się podoba i przydaje! Zachęcam do zadawania dalszych pytań :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Toaleta jest zaliczna do miejsc nieczystych,gdzie moga przebywac dziny i gdzie jest zabroniona modlitwa.czemu lewa noga wchodzimy a czemu prawa wychodzimy,bo tak czynil Prorok (pokoj i blogoslawienstwo z nim)i tak nam radzil.Prorok zawsze jak zakladal buty,lub czesal sie lub robil inna czynnosc zaczynal ja od prawej strony,a zdejmowal od lewej.Muzulmanie powinni jesc tylko prawa reka,a lewa oczyszczac rzeczy brudne (np.w toalecie po oddaniu potrzeby fizjologicznej),podobnie myjac czesci intymne powinnismy robic to lewa reka,take wiec lewa reka jest jakby zarezerwowana dla nieczystych rzeczy,a prawa do czystych,zapewne ze wzgledow higinicznych.
  iza

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy22 maja, 2010

  czy możecie mi powiedzieć dlaczego kobieta musi pokazać swoje piersi podczas wspólnej kąpieli przed ślubem u Algierii??

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.