stycznia 22, 2009

kaligrafia

Sztuka islamska w wykonaniu polskim
{Czytaj! Twój Pan jest najszlachetniejszy! Ten, który nauczył człowieka przez pióro; nauczył człowieka tego, czego on nie wiedział.} [Koran 96:3-5]
W krajach arabskich pismo i sztuka pisania rozpowszechniło się wraz z islamem. Artyści prześcigali się w jak najpiękniejszym zapisie słów Allaha, największego prezentu, jaki od Niego otrzymaliśmy. Z czasem pismo artystyczne ewoluowało tworząc kilka charakterystycznych odmian: kufi, nasi, magribi, ta'lik (w tym nasta'lik). Głodnych wiedzy na ten temat zapraszam do lektury opracowania.
Obecnie twórcy islamscy nie przestrzegają już wielu zasad pisma arabskiego, przekształcając je w piękne obrazy, niestety coraz rzadziej czytelne. Nie umiem wybrać, które prace bardziej mi się podobają. Niemniej jednak klasyczne umiem zrobić, nowoczesnych (jeszcze?) nie.

Kilka rad praktycznych na podstawie badań empirycznych

Czym
W sklepach dla plastyków można kupić za kilka złotych stalówki kaligraficzne do oprawek. Niestety sprawdzają się kiepsko. Być może w dzisiejszych czasach ręka przywykła do długopisu i ołówka, a coraz częściej do klawiatury, nie potrafi sobie bez niezliczonych kleksów z nimi poradzić (a pryska na boki...).
Odpowiednio (tak ze dwadzieścia razy) droższe są pióra wieczne ze stalówkami kaligraficznymi, te nie chlapią. Można nimi pięknie pisać – ale głównie atramentem, z tuszem są problemy.
Do tuszu świetnie nadaje się rapitograf - tym narzędziem pięknie wykreślimy kontur, ale wypełnić litery trzeba będzie pędzelkiem. Będzie go można użyć drugi raz tylko wtedy, kiedy się go dokładnie wypłucze w ciepłej wodzie…
W krajach arabskich na porządku dziennym u nas raczej rzadko, można kupić pisaki kaligraficzne, twarde i odpowiednio ścięte.
A jeśli chcemy, żeby nasze dzieło było złote, srebrne, albo jakieś inne niespotykane pozostaje farba i pędzelek lub tradycyjny metaliczny pisak spirytusowy, który pięknie kryje jednak nie nadaje się do detali..

Na czym
Na początek proponuje gładki brystol. Kupimy to w sklepach dla kreślarzy (w okolicach politechnik) lub we wspomnianych sklepach dla plastyków. Papier czerpany, brystol fakturowany i inne bardzo piękne papiery proponuje kaligrafom zaawansowanym.

Jak
Jakkolwiek, żeby pięknie wyglądało. Przy pracy nad dziełami większego formatu proponuję naszkicować obrys ołówkiem i wypełnić go. A na początek wybrać coś pięknego i prostego – np. TO.

H.

5 komentarzy:

 1. piękne, masha'allah :) przy okazji polecam też haftowanie - wprawnej ręce naprawdę pięknie wychodzi kaligrafia na materiale :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Też polecam haftowanie- świetnie rozluźnia i uspakaja :) Kaligrafia haftowana? Na pewno spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja kaligrafie robie roznymi technikami: farbami, piorkiem z atramentem, tuszem, kredkami, flamastrami
  haftowac haftuje ale do tej pory nie pomyslalam ze w sumie moznaby wyhaftowac kaligrafie np takimi krzyzykami...

  OdpowiedzUsuń
 4. ja jeszcze nie kaligrafuje ale bardzo chce się nauczyć, ale w sumie to nie wiem od czego zacząć... przez dłuższy okres jestem tym zafascynowana ale do tej pory tylko oglądam tego typu dzieła i zaczęłam się uczyć języka arabskiego... więc jakby ktoś posiadał dobre rady to byłabym wdzięczna, a to mój kontakt: beccia@interia.eu ... z góry dziękuje

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.