stycznia 17, 2010

modlitwa i jej kierunek

Alicja: Mam kilka pytań. Pierwsze dotyczy Kaaby. Dlaczego jest ona tak ważna? Z tego, co się orientuje, chodzi o kamień wmurowany w ścianę świątyni. Co w nim jest tak świętego? I skoro wszyscy muzułmanie modlą się w jego kierunku, to czy nie jest to forma kultu przedmiotu, którego islam zakazuje? Drugie, czy do Allaha wolno modlić się, lub zwracać w swoim ojczystym języku, czy obowiązuje jedynie język arabski? Trzecie, to czy modlitwy należy odmawiać na głos, czy można w myślach?

ad 1. Uczeni i historycy utrzymują, że Kaba była przebudowana od 5 do 12 razy. Budowa Kaby to dzieło Proroka Adama. Allah, Wychwalony i Wywyższony niech będzie, mówi w Koranie, że była ona pierwszym domem wybudowanym dla ludzkości w celu oddawania Mu czci. Potem, Prorocy Ibrahim i Ismail odbudowali Kabę:

I oto uczyniliśmy ten Dom miejscem nawiedzania i miejscem bezpiecznym. I weźcie sobie jako miejsce modlitwy stację Abrahama. Zawarliśmy przymierze z Abrahamem i Isma`ilem: „Oczyśćcie Mój Dom dla odprawiających okrążenia, dla tych, którzy pozostają w medytacji, i dla tych, którzy się pochylają i wybijają pokłony” [Koran 2:125]

Czarny kamień jest elementem świątyni, a nie jej zasadniczym elementem. Więcej o Kabie: HISTORIA KABY

Pierwszym kierunkiem modlitw muzułmanów było Wzgórze Świątynne w Jerozolimie (Skała), dopiero w miesiącu szaban drugiego roku po Emigracji nastąpiła zmiana na Kabę. Allah mówi w Koranie:

My ustanowiliśmy kierunek, którego ty się trzymałeś tylko po to, abyśmy mogli wiedzieć, kto postępuje za Posłańcem, a kto odwraca się na piętach. [Koran 2:143]

Widzieliśmy zwrócenie twojej twarzy ku niebu, My zaś teraz chcemy zwrócić się w kierunku, który ciebie zadowoli. Zwróć więc twoją twarz w kierunku świętego Meczetu. I gdziekolwiek się znajdziecie, zwracajcie się twarzami w jego kierunku. Zaprawdę, ci, którym została dana Księga, wiedzą, że to jest prawda pochodząca od ich Pana. [Koran 2:144]

I skądkolwiek byś wychodził, zwracaj twarz ku świętemu Meczetowi! I gdziekolwiek byście byli, zwracajcie twarze ku niemu [Koran 2:150]


ad 2. Modlitwa w islamie – salat – ma określone reguły i odprawiana jest jedynie w języku arabskim, ponieważ w tym języku został objawiony Koran. To, co w „naszym” chrześcijańskim pojęciu jest modlitwą nazywa się dua (suplikacją) i można je wypowiadać w każdym języku.

ad. 3. Modlitwy po zachodzie słońca odprawia się na głos (magrib, isza, fadżr) a w ciągu dnia cicho (duhr, asr).

Więcej o modlitwie: KSIĘGA MODLITWY , SERCE W MODLITWIE , FATWY

5 komentarzy:

 1. Podobno czarny kamien pochodzi oryginalnie z Nieba.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Czarny Kamień jest jednym z kamieni Kaby. Jest ważny dlatego, że jest jedynym kamieniem, jaki przetrwał z oryginalnej budowli wzniesionej przez Abrahama i Isma'ila (pokój z nimi). Kaba była wielokrotnie niszczona i odbudowywana, nawet przed nadejściem Proroka Muhammada (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim). Czarny Kamień jest jedynym kamieniem, który przetrwał wszystkie wydarzenia od czasów Abrahama i Isma'ila."

  Więcej tu (po angielsku): http://www.islamtoday.com/show_detail_section.cfm?q_id=1216&main_cat_id=2

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem Saudyjką i nie mam najmniejszych problemów w kontaktach mężczyznami - jestem do nich niejako przyzwyczajona ;-), ale miałam niejakie opory, żeby rozstrząsać ze sprzedawcą moje wymiary i preferencje w dziedzinie garderoby intymnej ;-)
  Nie był to wielki problem, ale był. Takoż nie dziwię się Saudyjkom, które mają mniejsze obycie z płcią odmienną.
  Dla mnie jeszcze jedna rzecz jest kuriozalna, chyba nawet bardziej niż mężczyźni w sklepach z damską bielizną. Otóż spotkałam się z sytuacją, gdy sprzedawca rozmawiał przyzwoicie po angielsku, w hindi czy pasztu, ale nie porozumiewał się po arabsku. RZecz się działa w Arabii Saudyjkiej.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamjedno pytanie dotyczace Kaaby. Mianowicie dlaczego jest zawsze oslonieta ta kotara?I tylko kawaleczek jest odsloniety? Czy jest to tylko kwestia ochrony przed zniszczeniem czy tez ma inne znaczenie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama też kiedyś próbowałam się tego dowiedzieć, ale nigdzie nie spotkałam się z informacją, iż zasłona ta (kiswah) miałaby służyć celowi innemu niż dekoracja...

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.