stycznia 20, 2010

druga żona?

Stare arabskie przysłowie mówi: „Domy są miejscami sekretnymi.” Jest to maksyma wciąż dość często słyszana, wydaje się jednak, że nie ma już ona odzwierciedlenia w rzeczywistości. Prywatne sprawy domowe i rodzinne są tak szybko rozpowszechniane w obecnych czasach. O tym, co utrzymywane było w tajemnicy, teraz rozmawia się na ulicy. Jedną z rzeczy, jaką słyszymy obecnie ‘na ulicy’ - a która dotąd stanowiła niezwykle prywatną kwestię w kulturze Arabów - jest, iż czyjś ojciec szuka drugiej żony – lub trzeciej – lub czwartej. Z tego co do nas dociera, wnioskujemy, iż wielu z tych mężczyzn usprawiedliwia swą decyzję tym, że „islam na to pozwala”. Wydaje się, że zapamiętali oni tę część wersetu, która mówi [interpretacja znaczenia]:

[Koran 3:3] { [...]Żeńcie się zatem z kobietami, które są dla was przyjemne - z dwoma, trzema lub czterema [...]}
Słowa te mogą z pewnością wyrecytować z pamięci bez najmniejszego problemu. Jednakże, większość z nich niechętnie dokańcza ten werset [interpretacja znaczenia]:

[Koran 3:3] {[...]Lecz jeśli się obawiacie, że nie będziecie sprawiedliwi, to żeńcie się tylko z jedną albo z tymi, którymi zawładnęły wasze prawice. To jest dla was odpowiedniejsze, abyście nie postępowali niesprawiedliwie.}
W innych sytuacjach, słyszymy mężczyznę mówiącego bez zahamowania: „Nie jestem zadowolony ze swojej żony. Chcę spędzić resztę mojego życia w zadowoleniu.” Innego mężczyzna mówi, że ma prawo doświadczyć przyjemności seksualnej z więcej niż jedną żoną. W artykule tym, sprawdziliśmy co dzieje się w umysłach mężczyzn, którzy chcą poślubić więcej niż jedną kobietę. Jaki jest ich pogląd na tę kwestię? Chcemy również dowiedzieć się, co myślą żony na temat swych mężów zamierzających ożenić się po raz kolejny.

4 komentarze:

 1. co to znaczy dokladnie aby zenic sie " Kor 3:3(...) z tymi, ktorymi zawladnely wasze prawice" ???
  Z gory dziekuje za odpowiedz .

  OdpowiedzUsuń
 2. zazwyczaj jest to odniesienie do niewolnic- muzulmanin moze miec najwiecej 4 zony, ale liczba niewolnic nie jest raczej scisle okreslona a seks z nimi jest calkowicie dozwolony - przykladem moze byc Maria, egipska chrzescijanka, podarowna Mahometowi i jej siostra, ktora to pierwsza byla niestety utrapieniem dla zon proroka- Tafsir al-Jalalayn 66:1
  LeBox

  OdpowiedzUsuń
 3. Salam alejkum Lebox,

  proponuje lekture artykulu http://sites.google.com/site/oislamie/artykuly/inne/islam-a-niewolnictwo

  Sa tez inne tafsity opisujace zupelnie inna historie i proponuje szersza lekture.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że z praw jakie ma "pan" wobec swojej niewolnicy (m. in. seks) także i niemuzułmanie doskonale zdają sobie sprawę - nie trzeba im tego aż tak uwydatniać ;)Niewolnictwo to przecież nie "wynalazek" islamski... Wystarczy spojrzeć wstecz, do źródeł historycznych, a nawet religijnych (nie tylko Koranu). Natomiast co się chwali, to to, że islam jest pierwszą religią, która jasno i wyraźnie niewolnictwo ukróciła. Zresztą, co by nie powielać rzeczy już raz napisanych, zapraszam do posta

  http://muzulmanki.blogspot.com/2009/05/niewolnictwo.html

  z linkami do kilku opracowań. Zainteresowanym tematem polecam. Ewentualne pytania dodatkowe po lekturze proponuję przenieść do tamtego wątku.

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.