października 19, 2009

świńskie sprawy ;)

Mam pytanko odnośnie świnki wiem, że spożywanie wieprzowiny przez muzułmanina jest haram. Czy noszenie odzieży z tego zwierzaka również jest haram? z góry dziękuję za odpowiedź. A


{Zakazane wam jest: al-majta (padlina), krew i mięso świni; to, co zostało złożone w ofierze w imię innych niż Allaha; i to, co zginęło od zaduszenia lub silnego ciosu, lub na skutek upadku lub pobodzenia i to, które pożarł (częściowo) dziki zwierz - chyba że zdołaliście je zabić według rytuału - i to, co zostało złożone w ofierze na kamiennych ołtarzach.} [Koran 5:1]


To, że mięso świni jest muzułmanom zabronione jest sprawą bezdyskusyjną, gdyż Koran zabrania spożywania wieprzowiny. Jednak sprawa nie jest już tak oczywista jeśli chodzi o świńską skórę. Jest tak ze względu na hadis: Kiedy skóra (zwierzęcia) zostanie wygarbowana, staje się czysta. Uczeni poróżnili się odnośnie tego, czy hadis ten odnosi się do wszystkich rodzajów skóry zwierzęcej, czy tylko zwierząt, które zarżnięte zgodnie z szariatem stają się dozwolone (halal). Zatem konserwatywni uczeni zabraniają korzystania ze wszystkich produktów świńskiego pochodzenia, natomiast inni dopuszczają wykorzystywanie tych ze świńskich kości, skóry i innych części ciała, ze względu na użyte w powyższym wersecie Koranu [5:1] słowa "mięso świni", a nie "świnia" jako taka. (źródło)

Czasem robione jest wielkie "halo" - niestety głównie przez muzułmanów - także z maskotek-świnek czy bajek dla dzieci, w których świnka jest bohaterem. Zaś stanowisko islamu w tej kwestii jest następujące: "Nie jest zabronionym patrzenie na te zwierzęta, oglądanie programów o nich czy nawet okazywanie im miłosierdzia. Odnośnie zabawek pod postacią świnek i psów, dotyczą ich takie same reguły, jakie dotyczą zabawek pod postacią innych zwierząt. Są dozwolone." (źródło)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.