lutego 20, 2010

uśmiechnij się!!

zęby to nie aura!


Waleed Basyouni, AlMaghrib Institute

15 komentarzy:

 1. Och, ale zęby też mogą skusić mężczyznę, oczywiście, jeśli są wyjątkowo białe:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znaczy, ze bez mycia sie nie obejdzie? Jakaż szkoda...

  OdpowiedzUsuń
 3. WOW, jacyż ci mężczyźni niesamowici. Ciekawe, czy którąkolwiek z kobiet samymi zębami mężczyzna zauroczył? hehe. Dobre.

  OdpowiedzUsuń
 4. od kiedy poznałam znakomitego araba muzułmanina, to szczerze zęby na każdym kroku :) hehe....

  Ale teraz zpstałam powalona z krzesła:)

  brawa dla autora:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam wrażenie, że niektórzy interpretatorzy Koranu i sunny by się z Paniami nie zgodzili...

  Remi

  OdpowiedzUsuń
 6. Mysle, że jakoś z tym balastem przeżyjemy...

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje mi sie, ze muzulmanin kiedy widzi niepoprawne artykuly o Islamie nie powinien ich czytac. Tak wiec opuszczam Pan stronke, bo jak mozna napisac o innych muzulmanach, ze ich opinie sa balastem.
  Nie sadze tez, by bylo poprawne w Islamie usmiechanie sie kobiet do mezczyzn.

  b
  Dziekuje i zycze wszystkiego najlepszego.

  OdpowiedzUsuń
 8. A gdzież tam jest napisane "szczerz zachęcająco zęby do każdego napotkanego faceta"? Odnoszę wrażenie, że coponiektórzy chcą być bardziej święci od proroków.

  OdpowiedzUsuń
 9. Aura to ta czesc ciala kobiety, ktora kobiety powinny zakrywac przed obcymi mezczyznami (nie mahram).
  Inny hadis mowi, ze jalmuzna dla brata w Islamie jest usmiech do niego.
  Trzeba pamietac, ze w Koranie Bog powiedzial, aby kobiety spuszczaly skromnie spojrzenia i urzywaly odpowiednich slow w rozmowach z mezczyznami nie mahram.

  Siostra moze a nawet powinna usmiechnac sie do drugiej Siostry, ale nie do mezczyzn.

  Usmiechnieta kobieta jest bardziej atrakcyjna w oczach mezczyzn a tego muzulmanki powinny unikac (dlatego nie malujemy sie, kiedy wychodzimy z domu, nie uzywamy perfum, nie chodzimy w prowokujacy sposob, nie zakladamy niczego, co brzeczy przy poruszaniu- jak branzoletki, ktore zakladaly kobiety aby przyciagnac uwage mezczyzn w czasach przedislamskich, nie smiejemy sie zbyt glosno bo staramy sie nie zwracac zbytniej na siebie uwagi).

  Powyzsze mowi "usmiechnij sie, zeby to nie aura."
  Przepraszam ze zapytam, czyja to opinia, ze zeby nie sa aura? Ktory z uczonych twierdzi, ze usmiech kobiety powinien byc widoczny?

  OdpowiedzUsuń
 10. Salam alejkum,

  Pojecie "aury" jako "czesc ciala kobiety, ktora kobiety powinny zakrywac przed obcymi mezczyznami" jest bledna. Podstawowa definicja brzmi: "Aura jest terminem używanym przez islam do wskazania obszarów na ciele mężczyzny lub kobiety, które muszą być zakryte w obecności innych ludzi".

  Osobiscie uwazam, ze wiekszosc uwag Pań, ktore są obużone zachęcaniem do uśmiechania się (nikt nie określił do kogo, ale od razu zakładacie, że NA PEWNO chodzi o usmiech kobiety do obcego mężczyzny) jest po prostu BEZ SENSU.

  Zastanowiłyście sie w ogóle jak przesdtawiacie islam?? Jako religie terroru, smutku, systemu bezdusznych zakazów i umartwienia. To nie sprzyja islamowi i jest sprzeczne z sunną Proroka (saaw). Nie szukajcie problemów tam gdzie ich nie ma!

  Muzułmankom, których praktyka islamska sprowadza się do uprzykszania życia sobie i otoczeniu życzę powodzenia... gratulacje!!

  Katarzyna/Maria

  OdpowiedzUsuń
 11. salam alaykum, Katarzyno/Mario - ja jeszcze pozwolę sobie rozwinąć kwestię aury :-D - aura w islamie jest definiowana nie tylko w zależności od płci, lecz również i okoliczności w jakich się znajdujemy. Inna definicja aury jest kiedy się modlimy (i tak uśmiech podczas modlitwy nie unieważnia jej, ale np. chichotanie lub głośny rechot ;-) już czyni naszą modlitwę nieważną - wg przeważającej liczby uczonych w islamie, toż obowiązuje nas podczas aktów czci skupienie); inna aura jest w sytuacji kiedy spotykają się (przebywają w 1 miejscu) obcy sobie przedstawiciele obu płci; inna aura jest np. mężczyzna przebywa w towarzystwie kobiet nie zabronionych mu w małżeństwie, inna - zabronionych; inna aura - jeśli mężczyzna jest w towarzystwie mężczyzn. Inna jeśli kobieta przebywa z mężem, dziećmi, w towarzystwie obcych jej kobiet (np. niemuzułmanek)..
  I tu ciekawostka, wśród znawców fiqh (fuqaha) ustalono, że aurę kobiety w obecności innej kobiety stanowi obszar między pępkiem a kolanami, czy kobieta ta to jej matka, czy siostra (...). [zrodlo: http://sites.google.com/site/bankfatw/Home/aura-ubior-ozdoby/aura-kobiety-w-obecnosci-brata-matki-i-siostry]
  - czy to jednak oznacza, że w obecności innych muzułmanek możemy odkryć to, co aurą nie jest? :-). Kwestia aury jest jak widać dość skomplikowana :-), a i rodzajów aury w islamie jest dość dużo; stąd na mój prosty rozumek - uważam - że powyższą sentencję możemy do większości sytuacji dopasować :-D. Wg mojego rozumienia, jest to inteligentna gra słów. Zęby same w sobie mogą nie zaliczać się do aury ;-) - niestety nie znalazłam fatwy na ten temat, aczkolwiek skrywają je nasze usta (będące naturalną ich zasłoną)... Oczywiście - określone formy zachowań - np. śmiech figlarny czy zalotny, chichotanie w otoczeniu obcych mężczyn muzułmance nie przystoją - to jest kwestia "adabu" - czyli zachowania, manier. A w zbiorze Sahih al-Bukhariego znajdziemy sporo hadisów które mówią o tym, że Prorok uśmiechał się szeroko, tak że widać mu było zęby :-). I zakańczam - uśmiechem szerokim, i dziękuje siostrom prowadzącym blog za przyprawienie mnie o uśmiech! Tego nigdy nie za mało!

  OdpowiedzUsuń
 12. P.S. A jednak - udało mi się znaleźć fatwy dot. uśmiechania się w obecności przedstwicieli płci przeciwnej :-D.
  "As for interacting with members of the opposite gender, you can deal with your colleagues in a definite way, without being alone with a man in a private place (khalwah), and when you smile, you don’t smile in a way that would be counted as shameful. With these guidelines, there is no wrong in interacting together."
  Read more: http://www.islamonline.net/livefatwa/english/Browse.asp?hGuestID=5OV3BF#ixzz0gMd7O8XK
  i jeszcze jedna (siostra zadająca pytanie pisze o tym, iż pracuje z mężczyznami i nie wie, czy może się uśmiechać):
  "When you are with a man at work, usually, it won't be a place of seclusion unless you are in that room where you expect nobody to come in. That will be the khalwah. Try your best to be nice and gentle to people, but in a moderate way. You should, islamically, be away from any hint or expression that interpreted into sexual desire or seduction."
  Read more: http://www.islamonline.net/livefatwa/english/Browse.asp?hGuestID=7CTlk6#ixzz0gMeuc4Dw
  Ale i ciekawostka - w niektórych kulturach nawet niewinny uśmiech przedstwiciela płci przeciwnej a zwłaszcza przedstawicielki = może być odebrany jako zachęta do flirtu... Tak np. jest w Arabii Saudyjskiej - z tą interpretacją uśmiechu kobiety różnie u panów bywa... Stąd w Królestwie panie które nie zasłaniają twarzy powinny unikać "szczerzenia zębów" :-) ku obcym im panom. Ale uśmiechają się tu ludzie, uśmiechają ;-).

  OdpowiedzUsuń
 13. Jezakum Allah Hair Umm Latifo!!

  OdpowiedzUsuń
 14. alajkum salam
  Umm Latifa, jak zwykle zreszta, najlepiej wszystko wyjasnila mashalla.

  b

  OdpowiedzUsuń
 15. alajkum salam Mario
  Co to za ucisk czy smutek, jesli nie bede szczerzyc zebow do obcych mezczyzn?
  Nikt nie powiedzial, ze chodzi o usmiech kobiet do mezczyzn ale tez nie zaznaczyl, ze nie o taki usmiech chodzi.
  Wyjasnienie jest bardzo wazne.
  A co do Twojego wyjasnienia pojecia aury- chyba jasne jest, ze mowie o aurze kobiety i o jej usmiechu a nie o ty, czym generalnie jest aura.

  Usmiecham sie, kiedy to pisze...
  Chyba wszyscy posuneli sie za daleko w swoich komentarzac... haha

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.