lutego 10, 2010

Abu al-Qasim al-Zahrałi

Bez wątpienia Abdulkasis jest najważniejszym z chirurgów
Pietro Argallata zm. 1423


Był andaluzyjskim arabem. Urodził się w miejscowości Al Zahra nieopodal Kordoby najprawdopodobniej w 936 roki n.e. i zmarł w 1013. Abdulkasis to łacińska odmiana arabskiego imienia.


Zaangażował się w rozwój nauk medycznych, zwłaszcza w dziedzinie chirurgii operacyjnej. Uznawano go za wiodącego europejskiego chirurga i wielu z kolegów po fachu, miedzy innymi Galen, uznawało jego autorytet.

Jest autorem pierwszego, bogato i dokładnie ilustrowanego, trzydziestotomowego podręcznika medycyny pt. Al tasrif liman adżiza an at-Talif, zwanego potocznie Kitab al-Tasrif, zawierającego wiedzę medyczną zdobytą przez Al Zahrałiego na podstawie innych źródeł oraz dzięki własnemu doświadczeniu i inwencji, w ciągu piędziesięcioletniej kariery lekarza i nauczyciela medycyny. Aż trzy tomy Kitab al-Tasrif poświęcone zostały technikom operacyjnym: zawierały opisy oraz ryciny ponad 200 narzędzi chirurgicznych. Dzieło to przetłumaczone na łacinę było przez wiele wieków podstawowym podręcznikiem medycyny i chirurgii.

Do sukcesów medycznych Abdulkasisa należy:
- operacja tarczycy,
- szczegółowe poznanie hemofilii i opracowanie metod jej leczenia,
- opracowanie techniki replantacji (wstawienia) wybitych lub przesuniętych zębów,
- zaznaczanie atramentem linii cięcia przed operacją, co do dziś jest standardową procedurą operacyjną,
- opracowanie chirurgicznej techniki leczenia ginegomastrii, ektropium, symblepharonu, trichiasisu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.