września 27, 2010

zdygitalizowany islam

Nowoczesne technologie pomagają w przestrzeganiu prastarych islamskich tradycji. Stosowne aplikacje (ang. apps) do inteligentnych telefonów czy tabletów podpowiedzą muzułmaninowi, kiedy powinien się modlić, wskażą kierunek do Mekki itp. IPhone, iPad i inne podobne urządzenia pomogą znaleźć meczet w obcym mieście, wskażą sklepy sprzedające żywność przygotowaną zgodnie z zasadami islamu, co jest szczególnie ważne właśnie teraz, gdy rozpoczął się ramadan.

Jak odnotowuje agencja Associated Press, opisująca to zjawisko, są aplikacje umożliwiające lekturę Koranu, zliczające obowiązkowe modlitwy, a także wzywające do modłów głosem muezina, co cieszy się dużą popularnością wśród muzułmanów w USA, ponieważ tam wezwania takie nie są nadawane przez głośniki z meczetów.

Stosowne aplikacje są też zresztą dostępne nie tylko dla wyznawców islamu, lecz także dla chrześcijan, hindusów i wyznawców wielu innych religii. Cieszą się coraz większą popularnością, postrzegane jako nowoczesne ułatwienie w przestrzeganiu wielowiekowych zasad i tradycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.