września 12, 2010

pies przewodnik

Chciałabym się spytać o sytuację, która często pojawia się w Wielkiej Brytanii, osoby niewidome z psami przewodnikami są wypraszane z autobusów, których kierowcami są muzułmanie oraz muzułmanie - pasażerowie żadają zatrzymania autobusu i wyproszenia tej osoby z autobusu, czy nie uważacie że to paranoja?


Po pierwsze
Nie może to być sytuacja nagminna, bo:
a) niewidomych na pęczki, jak wiadomo, nie ma
b) kierowców muzułmanów znajdujemy nie w każdym autobusie
c) dziwnym zbiegiem okoliczności takie informacje do nas nie dotarły
... więc prosimy o nie popadanie w paranoję.

Po drugie
Zachowanie niektórych muzułmanów względem psów nie jest uzasadnione prawnie (znaczy: grzeszą). Muzułmanin również może mieć psa przewodnika (fatwa). Jeden z Londyńskich meczetów nie ma nic przeciwko psom-przewodnikom (art.). Mamy jeszcze wypowiedz uczonego islamskiego na temat odmowy przewozu taksówką niewidomego z psem (fatwa). Więcej po polsku na temat zwierząt w islamie: Czy zwierzęta po śmierci idą do Raju?

3 komentarze:

 1. Mieszkam w UK juz pare lat i osobiscie NIGDY sie nie spotkalam z taka sytuacja! - co wiecej spotkalam sie tu z o wiele wikesza tolerancja i troska ze strony spoleczenstwa jesli chodzi o ludzi niepelnosprawnych niz w Polsce - niewidomych z psami przewodnikami, wpuszczanych przez muzulmanskich kierowcow widzialam tez nie rzadko..

  Podejrzewam, ze autor/ka zapytania kieruje sie sytuacja poruszona publicznie w UK tego lata http://www.dailymail.co.uk/news/article-1295749/Muslim-bus-drivers-refuse-let-guide-dogs-board.html - uwazam, ze powyzej jest bardzo dobre wyjasnienie tej kwestii z punktu widzenia Islamu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziwne. Czesto jezdze autobusami i jeszcze z taka sytuacja nigdy sie nie spotkalam.

  OdpowiedzUsuń
 3. W temacie psa, ale inną kwestę chciałabym poruszyć. Czy posiadanie psa przez muzułmanina ze względu na jego towarzystwo jest usprawiedliwione, jeśli przyjąć jego użyteczność jako stworzenia które przynosi właścicielowi RADOŚĆ?

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.