września 24, 2010

który faraon utonął?

Czy to prawda, że jakiś czas temu znaleziono ciało króla Egiptu, a to zostało przepowiedziane z Koranie ? chodzi mi o tą historię z Musą/Mojżeszem. Dziękuję, Mila

W Koranie na temat Exodusu - przejścia Izraelitów przez morze – czytamy:

I oto wybawiliśmy was od ludzi Faraona, którzy nakładali na was ciężką karę, zabijali waszych synów, a pozostawiali przy życiu wasze kobiety. W tym jest dla was wielkie doświadczenie od waszego Pana. Oto rozdzieliliśmy dla was morze i wyratowaliśmy was, a zatopiliśmy lud Faraona na waszych oczach. [Koran 2:49-50]
O Faraonie i jego wojskach:

Pochwyciliśmy go i jego wojska i wrzuciliśmy ich do morza. [Koran 28:40]
Wtedy on chciał wypędzić ich z kraju, lecz My zatopiliśmy jego wraz z tymi, którzy byli z nim. [Koran 17:103]
Przeto kiedy Nas rozgniewali, zemściliśmy się na nich i potopiliśmy ich wszystkich. [Koran 43:55]
A o samej śmierci Faraona:
I przeprowadziliśmy synów Izraela przez morze, a ścigał ich Faraon i jego wojska z zawziętością i wrogością. Aż kiedy był bliski zatonięcia, powiedział: "Uwierzyłem, że nie ma boga, jak tylko Ten, w którego uwierzyli synowie Izraela! I jestem wśród tych, którzy się całkowicie poddali." Tak, teraz! A przedtem się zbuntowałeś i byłeś w liczbie tych, którzy szerzą zepsucie. Lecz dzisiaj ciebie uratujemy - twoje ciało, abyś był znakiem dla tych, którzy przyjdą po tobie. Zaprawdę, wielu spośród ludzi zaniedbuje Nasze znaki! [Koran 10:90-92]
Powyższe wersety prowadzą do wniosku, iż Faraon ścigający Izraelitów utonął, ale  Allah ocalił jego ciało, a więc jego lud miał możliwość pochowania go (zapewne zgodnie ze swoim obrządkiem - czyli zmumifikować).

Istnieją niepotwierdzone teorie, jakoby miałby to być Ramzes II. Jako dowód przedstawiany jest fakt, że w odkrytej w 1881 roku mumii wykazano obecność soli. Nie jest to jednak wystarczający dowód, by uznać tą teorię jako zasadną naukowo i należałoby prowadzić dalsze badania w tym kierunku. Źródła chrześcijańskie zakładają, iż chodzi o faraona Merenptaha, ale koncepcję tę podważają znaleziska w Tell el-Amarna.

Nie oznacza to jednak, że nie było faraona, który zakończył żywot w morzu. Oznacza to jedynie, że do te pory najprawdopodobniej nie odnaleziono/zidentyfikowano jego zwłok... In sha Allah - KIEDYŚ to nastąpi.

2 komentarze:

  1. witam czy moge prosic o notke lub informacje w komentarzu jak w Polsce przejsc na Islam -z góry dziekuje

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Proponuję zerknięcie na ETYKIETY (w kolumnie po prawej stronie) i wybranie tej zatytułowanej "przyjęcie islamu". Mam nadzieję, że w postach opatrzonych tą etykietą odnajdzie Pan/i (?) odpowiedź na powyższe, a także inne pytania. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.