sierpnia 19, 2010

osoby pracujące mogą przełożyć post ramadanowy na później

Osoby pracujące mieszkające na Zachodzie nie muszą pościć w ramadanie, jeśli praca, jaką wykonują nadwyręża ich siły, a post wpływa na wykonywanie pracy będącej jedynym źródłem dochodów – oświadczył dr Abdullah Bin Bayyah, wiceprezydent International Union for Muslim Scholars, członek Akademii Fiqh. Warunkiem koniecznym jest jednak odrobienie postu w późniejszym terminie.

Kwestia postu muzułmanów mieszkających za Zachodzie omawiana była przed ramadanem przez European Council for Ifta and Research. Zwrócono uwagę, iż w niektórych północnych krajach słońce zachodzi tak późno, że post może trwać nawet 20 godzin. Również jeśli pracodawca nie zezwala muzułmanom na przestrzeganie postu, mogą nie pościć aczkolwiek powinni poszukać innego źródła dochodów, tak aby móc przestrzegać czwartego filaru islamu.

Również General Authority for Islamic Affairs and Endowments w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wydało fatwę zaznaczającą, iż ludzie, którzy pracują w ekstremalnych warunkach pogodowych mogą przerwać post, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Powinni jednak przestrzegać postu od świtu, i przerwać go jedynie wtedy, kiedy zaistnieje ku temu powyższy powód.

Osobom wykonującym określone zawody wolno przerwać post, jeśli napotykają poważne trudności w jego kontynuowaniu i nie są w stanie pracować.

Naeem Tameem Al-Hakeem

2 komentarze:

  1. Mam znajomych, ktorzy z powodu tego, ze maz ma ciezka prace, poszcza w godzinach tak jak w Arabii Saudyjskiej, mimo, ze mieszkaja w UK.

    OdpowiedzUsuń
  2. oby Allah ulatwil wszystkim ludziom, ktorzy poszcza w Jego Imie.

    OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.