sierpnia 13, 2010

czy Prorok pościł w ramadanie?

Podobno Mohammed nie poscil w ramadanie, a dla swoich wyznawców uczynił to obowiązkiem. Czy to prawda?

Po pierwsze: to nie Prorok (pokój z nim) "kazał" pościć muzułmanom, ale Allah:

{To jest miesiąc ramadan, w którym został zesłany Koran - droga prosta dla ludzi i jasne dowody drogi prostej, i rozróżnienie. Kogo z was zastanie ten miesiąc, to niech pości w tym czasie. A ten, kto jest chory lub w podróży, to przez pewną liczbę innych dni. Bóg chce dać wam ulgę, a nie chce dla was utrudnienia; chce, żebyście dopełnili tę liczbę i żebyście głosili wielkość Boga za to, że On poprowadził was drogą prostą. Być może, będziecie wdzięczni!} [Koran 2:185]

Po drugie: nie jest to prawda. Dowodem są chociażby hadisy znajdujące się w zbiorze imama Buchari w rozdziale dot. postu:

1939. Przekazał Ibn Abbas: Prorokowi (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim)
upuszczano krew, kiedy pościł.

1944. Przekazał Ibn Abbas: Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) wyruszył do Mekki w ramadanie i pościł. Kiedy dotarł do al-Kadid, przerwał post i ludzie (którzy mu towarzyszyli) również przerwali post. Abu Abdullah powiedział, że al-Kadid to ziemia pokryta wodą pomiędzy Usfan a Qudaid.

1945. Przekazał Abu ad-Darda: "Wyruszyliśmy pewnego gorącego dnia z Wysłannikiem Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) w podroż, a było tak gorąco, że musieliśmy trzymać dłonie nad głowami z powodu upału. Żaden z nas nie pościł, poza Prorokiem i Ibn Rawaha."

1948. Przekazał Tawus: Ibn Abbas rzekł: "Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) wyruszył z Medyny do Mekki i pościł aż do Usfan, gdzie poprosił o wodę i uniósł rękę, by ludzie go zobaczyli." Ibn Abbas mawiał: "Wysłannik Allaha (czasami) pościł i (czasami) nie pościł w podroży, zatem ten to chciał mógł pościć, a kto nie chciał nie musiał."

1961. Przekazał Anas: Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: "Nie praktykujcie postu ciągłego (wisal)." Ludzie powiedzieli Prorokowi: "Ale ty pościsz nieprzerwanie (wisal)." Prorok odpowiedział: "Ja nie jestem taki jak wy, ja otrzymuję pożywienie i picie (od Allaha) w nocy."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.