listopada 08, 2010

pierwszy raz w meczecie

Witam. Chciałam spytać jak wygląda pierwsza wizyta w meczecie (jestem muzułmanką od niedawna, w meczecie jeszcze nie byłam). Co zrobić po wejściu, gdzie się udać, i tym podobne? Dziękuję bardzo.

Salam alejkum.

Niestety, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanko. Każdy meczet jest inny. Są takie, które mają osobne wejścia dla kobiet i dla mężczyzn, prowadzące od razu do osobnych salek - wówczas należy wybrać właściwe dla swojej płci; są takie, w których wchodzimy wspólnym wejściem, po czym kierujemy się do właściwej dla siebie (również ze względu na płeć) sali modlitewnej; są i takie meczety, w których mamy jedno wejście i jedną salę modlitewną, wówczas mężczyźni zajmują w niej rzędy początkowe, kobiety - z tyłu. Istnieją także tzw. musalle, czyli jedynie sale modlitewne (w krajach niemuzułmańskich to zazwyczaj jeden pokój, czy małe wynajęte mieszkanko, w którym często odbywają się modlitwy wyłącznie dla mężczyzn - ze względu na brak miejsca, gdzie pomieścić mogłyby się i kobiety; czasem nawet jest to jedynie modlitwa piątkowa - dżumu'a). Trzeba by się było zatem dowiedzieć gdzie w Twojej okolicy znajduje się meczet i czy jest w nim miejsce również dla kobiet, oraz o której godzinie odbywają się modlitwy, względnie kiedy organizowane są nauki czy spotkania dla kobiet, wtedy można sobie na takie spotkanie podejść.

Elementem wspólnym dla wszelkich meczetów/musalli jest to, że często już przy wejściu, bądź tuż przed salką modlitewną, znajduje się miejsce, w którym pozostawia się obuwie - na miejsce modlitwy wchodzimy bez obuwia. Należałoby także zadbać o strój (czyli nawet jeśli nie jesteśmy muzułmankami, nie wchodzimy w skąpym ubraniu). Po wejściu do meczetu sunną dla muzułmanów jest odmówienie dwóch rakatów na powitanie meczetu (odmawiane tak, jak modlitwa fadżr, tylko po cichu).

Pamiętać należy także, że o ile dla mężczyzn modlitwa w meczecie jest obowiązkiem, o tyle dla kobiet jest ona dobrowolna (kobiety mogą modlić się w domu, a nawet jest to zalecane), toteż może się zdarzyć, iż nie uda Ci się tam spotkać z innymi siostrami, bądź będzie ich nie za wiele.

7 komentarzy:

 1. Dodam może, że warto być w meczecie chwilę wcześniej, by mieć spokojnie czas na tą dwurakatową modlitwę na powitanie meczetu. Robi się ją osobno, a dopiero potem wszystkie siostry się gromadzą w rzędach na wspólną modlitwę. Niech nie dziwi Cię ścisk. Zawsze należy maksymalnie wypełnić rząd zanim zacznie się tworzyć kolejny. Muzułmanie mają się dotykać podczas modlitwy ramionami i stopami, więc nie uciekaj, jeśli siostra obok dosunie swoją stopę do Twojej, choć często to u nas odruchowe, że odsuwamy stopę ;)Taka rada praktyczna: radzę mieć skarpetki, zawsze to bardziej higieniczne i lepiej się będziesz czuła za pierwszym razem.
  W razie wątpliwości, rób to, co inne siostry:)
  Powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Niech nie dziwi Cię ścisk. Zawsze należy maksymalnie wypełnić rząd zanim zacznie się tworzyć kolejny.Muzułmanie mają się dotykać podczas modlitwy ramionami i stopami, więc nie uciekaj, jeśli siostra obok dosunie swoją stopę do Twojej, choć często to u nas odruchowe, że odsuwamy stopę ;)"
  O ile wiem nie ma zadnego hadisu mowiacego aby sie dotykac stopami i ramionami, jest tylko powiedziane zeby stac blisko siebie, aby szatan nie mogl sie zblizyc.
  Mi osobiscie przeszkadza nadmierne rozpychanie sie niektorych kobiet w meczecie,deptanie mi stop, niestety mialam okazje takiego doswiadczyc nie raz, w rezultacie z wielkim trudem dawalam rade wykonac sklon(juz nie wspominajac ze bylam w osmym miesiacu ciazy), a wczasie recytacji stalam scisnieta jak sardynka.Przeciez nie o to chodzi zeby sobie utrudniac wykonanie modlitwy oraz zeby bylo nam niewygodnie i krepujaco.
  A skarpetki sa obowiazkowe, odslanianie stop uwazane jest prawie przez wszystkich uczonych za haram, to aura.
  Mslm

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie, obowiązkowe (według większości uczonych) jest zasłanianie stóp, nie skarpetki. Mówią oni, że jeżeli abaja jest wystarczająco długa, by zakryła stopy - nie trzeba już skarpetek zakładać.

  OdpowiedzUsuń
 4. To jasne Moniko, napisalam przeciez"odslanianie stop uwazane jest prawie przez wszystkich uczonych za haram, to aura" chodzilo nam o to samo:) Chodzilo mi o zakrycie stop, a skarpetki to najlatwiejszy sposob na to(glownie dlatego, ze w za dlugich strojach zaslaniajacych stopy nie da sie chodzic, zdaja swoja role tylko na czas modlitwy, a wiadomo do meczetu trzeba jakos dojsc, chyba ze mamy zakryte obuwie, wtedy problem z glowy)
  Mslm

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak tak, rozumiem, że był to skrót myślowy :) Dodałam tak dla całkowitej jasności ze względu na słowa "A skarpetki są obowiązkowe" ;)

  Co do długich abaji - chodzić w takich niemal do ziemi się raczej da, sama takie noszę :) Po ściągnięciu obuwia podłogi dotykają ;) Nie mniej jednak faktem jest, że mieć skarpetki lepiej - zgadzam się całkowicie :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Da sie, ale widac stopy przy stawianiu krokow(chyba, ze bedziemy chodzic jak gejsze), a w czasie modlitwy, gdy wykonuje sie ruku odslaniaja sie calkowicie;) wiem bo probowalam:)
  Nie lubie skarpetek latem, ale nie znalazlam dla nich alternatywy niestety...
  Ja tez pozdrawiam!
  mslm

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałam tylko dodać, że to czy jest hadis czy nie ma na temat dotykania się stopami i ramionami, nie zmienia faktu, że znaczna większość muzułmanów tak właśnie w meczetach robi (ja się z tym spotkałam w meczecie w Szwajcarii i w kilku meczetach w Maroku). Siostra, która zadała pytanie, powinna wiedzieć, czego się tam spodziewać i potrafić odpowiednio zareagować, bo potem są głupie sytuacje, że jedna przysuwa stopę, a druga odsuwa za każdym razem i tak się gonią całą modlitwę ;)

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.