listopada 05, 2010

dzieci w islamie

Pytanie: Bardzo interesują mnie pewne kwestie prawne m.in. dotyczące dzieci w religii muzułmańskiej, proszę o odp.

Nie wiem o jakie kwestie dokładnie chodzi. Generalnie, dzieci w islamie - jak wszędzie - mają swoje prawa (np. prawo do utrzymania, do dobrego, nie ośmieszającego je imienia, do miłości i szacunku, dobrego traktowania, prawo do napominania grzeszących rodziców) i obowiązki (np. posłuszeństwo wobec rodziców - dokąd nie wymagają oni czegoś sprzecznego z wolą Boga). W przypadku, gdy dzieciom w rodzinie dzieje się krzywda, mają one prawo szukać pomocy poza rodziną i pomoc tą uzyskać.
O obowiązku utrzymywania członków rodziny proponuję odpowiedni rozdział RIJAD AS-SALIHIN Nawawi. Jeśli natomiast chodzi o opiekę nad dziećmi w razie rozwodu rodziców - temat został już poruszony.

12 komentarzy:

 1. W jakim wieku dziewczynka musi zacząć nosić hijab ? z jakich materiałów się je szyje ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej (pierwsza miesiączka)

  OdpowiedzUsuń
 3. A z jakich materiałów hidżab... tu pełna dowolność, byle po założeniu nie prześwitywały. Piszę "po założeniu", gdyż np. sama bardzo lubię kwadratowe chusty z żorżety, która choć normalnie ciut prześwitująca (jaśniejsze kolory), po złożeniu na pół już ładnie zakrywa, nie prześwituje.

  Dobór materiału zależy pewnie od rodzaju hidżabu (chusty, szale, hidżaby dwuczęściowe) i osobistych preferencji osoby noszącej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Można zmusić dziecko do noszenia chusty ? Co zrobić jeżeli nie chce jej nosić ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Od momentu osiągnięcia przez dziecko dojrzałości płciowej, zaczyna być ono odpowiedzialne za swoje czyny. Do tego czasu obowiązkiem rodziców jest wpoić dziecku jak najlepsze zasady, nauczyć religii, przygotować do podążania drogą islamu, uświadamiać... Potem to ono samo przejmuje odpowiedzialność za własne grzechy. My możemy je napominać, doradzać... Jednak czy zmusić wówczas bylibyśmy w stanie?? Myślę, że i tak by się nie upilnowało... wiemy dobrze jak to było, kiedy mama czapkę nosić kazała - ile dzieci w czapce do szkoły docierało? ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. A czy islam rozróżnia żonę i matkę od dziecka? W islamie mają dokładnie takie same obowiązki.

  OdpowiedzUsuń
 7. co za nielogiczne pytanie,chyba anonim sam to stwierdzil,bo wstydzi sie nawet podpisac pod swoimi "rewelacjami".mama muminka

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie, Mamo Muminka, z tego, co powyżej wynika, że żona i matka ma identyczne prawa i obowiązki, jak dziecko. Nie sposób zaprzeczyć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie, anonimie,wcale nie maja tych SAMYCH praw i obowiazkow,roznia sie zarowno obowiazki zony od obowiazkow matki,jak i dzieci.to,ze maja podobne prawo do milosci,szacunku, itp,jak kazda istota ludzka nie dziwi chyba anonima? nie wiem naprawde po co szukac dziury w calym i czepiac sie wszystkiego na sile?wiem,ze nie mozna sie przyczepic do istoty islamu,wiec ludzie za wszelka cene szukaja czegos,aby sie poczuc lepiej.mama muminka

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałabym odpowiedzieć Pani/Panu Anonimowi w sprawie hijabu.

  Ja byłam w tej nietypowej jak na Polskę sytuacji, że od dziecka dorastałam w rodzinie muzułmańskiej. Małe dziewczynki zazwyczaj bardzo lubią, chociaż oczywiście nie muszą, nosić hijab. Bo to takie ładne, fajne, no i mama - największy autorytet, go nosi. Jednak mój hijab poległ w zderzeniu z polskim gimnazjum, zwłaszcza z bardzo niedelikatnymi uwagami kolegów. Mimo że pierwszy raz założyłam go bardzo chętnie, dostałam piękny od bratowej z Iranu. Rodzice, widząc, że nie chcę, a raczej nie mam tyle siły i wiary, by paradować w hijabie, nie zmuszali mnie do jego noszenia. Przyjęli moją decyzję, do liceum hijabu nie nosiłam. Myślę, że zmuszanie do jego zakładania nie ma po prostu sensu.

  Autorkom bloga mówię Eid Mubarak i przepraszam, jeśli uraziłam którymś z komentarzy w wątku o depilacji :)

  OdpowiedzUsuń
 11. a czy corka tez moze walczyc o swoje prawa do dziecinstwAA? Np.: nie dac sie sprzedac jakiemus staruchowi za zone.
  pozdrawiam chora kobiete, ktora rozszerze te glupie zabobony.

  OdpowiedzUsuń
 12. Sprzedac?
  Od kiedy to w Islamie malzenstwa sa tworzone na podstawie SPRZEDAWANIA komukolwiek kobiety na zone???
  kobiety same wybieraja za kogo wyjsc za maz, nie sa sprzedawane!
  Nie rozumiem kompletnie o co ci anonimie drogi chodzi.
  Zalosny ten twoj komentarz.
  Proponuje poczytac i dowiedziec sie wiecej o islamie a nie opowiadac glupoty.

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.