marca 05, 2010

Polka laureatką nagrody UNESCO w dziedzinie kultury arabskiej

Prof. Anna Parzymies, założycielka Zakładu Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym UW, otrzyma we wtorek po południu w Paryżu nagrodę UNESCO/Sharjah 2009 za wkład w promowanie i upowszechnianie kultury arabskiej.

Nagrodę UNESCO/Sharjah ufundowano w 1998 roku z inicjatywy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest przyznawana co roku, w uznaniu osiągnięć za promowanie i upowszechnianie kultury arabskiej, osobom lub instytucjom: jednej reprezentującej kraj arabski, a drugiej pochodzącej z pozostałych krajów. Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę pieniężną, ufundowaną przez władze emiratu Szardża, wynoszącą 25 tys. dolarów.

Jak poinformował na stronie internetowej Polski Komitet ds. UNESCO, drugim laureatem za rok 2009 został iracki poeta i kaligraf Ghani Alani, światowej sławy artysta, nagrodzony za promocję w krajach Zachodu arabskiej i muzułmańskiej sztuki kaligrafii.

Prof. Anna Parzymies otrzymała nagrodę za osiągnięcia na polu naukowo-dydaktycznym i wydawniczym.

Prof. Anna Parzymies urodziła się 5 stycznia 1939 roku w Sofii, z pochodzenia jest Bułgarką. Szkołę podstawową, średnią i studia skończyła w Sofii. W latach 1957-1962 studiowała na Wydziale Filologii Tureckiej Uniwersytetu Sofijskiego. Od 1962 roku przez trzy lata była stypendystką rządu bułgarskiego w Instytucie Języków Żywych na Uniwersytecie w Tunisie. W 1971 roku otrzymała tytuł magistra na Wydziale Filologii Obcych UW. Pracę doktorską obroniła w 1978 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1992 roku nadano jej stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa-turkologii. Swoje zainteresowania naukowo-badawcze koncentruje przede wszystkim na kontaktach językowych ludów tureckich i słowiańskich oraz na kulturze społeczności islamskich.

W 1992 roku prof. Parzymies założyła Wydawnictwo Akademickie Dialogi, które publikuje książki i podręczniki służące lepszemu poznaniu kultur pozaeuropejskich. Wydała 80 publikacji o świecie arabsko-muzułmańskim.

W 1998 r. laureatka utworzyła Zakład Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym UW. Obecnie prof. Parzymies kieruje na UW badaniami na temat islamu w Europie.

5 komentarzy:

 1. salam alaykum
  Tyle kasy lepiej przekazac dla biednych muzulmanow zamiast na nagrody.
  b

  OdpowiedzUsuń
 2. Wa alejkum salam,

  Sądzi siostra, ze inwestycje w rozwoj nauki sa pozbawione sensu? Moze jednak lepiej sprzedac zlote klamki i umywalki w coponiektorych pałacach i te pieniądze przeznaczyć dla biednych muzułmanów?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tutaj w ZEA podstawa do tego aby byc nagrodzonym w jakiejkolwiek dziedzinie jest czesto to, jak sie wyglada a najlepiej jesli sie jest Europejka o zielonych lub niebieskich oczach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sadzi Siostra, ze inwestycje w rozwoj nauki czy na nagrody sa pozbawione sensu?

  OdpowiedzUsuń
 5. zapomianalam sie podpisac pod 2 komentarzami
  b

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.