sierpnia 01, 2011

o ramadanie

Od poniedziałku przez trzydzieści dni muzułmanie z Podlasia będą pościć i wspólnie modlić się w meczetach w Bohonikach, Kruszynianach, Suchowoli i Białymstoku.

W niedzielę o godz. 20.30 Tatarzy z Podlasia, a także inni wyznawcy Allaha rozpoczęli modlitwy wprowadzające do miesiąca postu - ramadanu. W kulturze islamu obowiązuje kalendarz księżycowy, oparty na obrotach Księżyca wokół Ziemi, w którym rok jest krótszy o 11 dni w porównaniu z kalendarzem słonecznym, czyli ma 354 dni. Dlatego terminy wszystkich świąt muzułmańskich ulegają przesunięciu.

Od poniedziałku, od brzasku słońca do jego zachodu, muzułmanie nie mogą nic jeść, oddają się kontemplacji Koranu. W Polsce jest ich około 4,5 tys., w samym Białymstoku żyje około 1,2 tys. muzułmanów.

Ramadan obchodzony jest na pamiątkę przekazania Koranu Mahometowi przez Archanioła Gabriela. Post służy oczyszczeniu ciała i duszy, a jednocześnie wierni częściej sięgają do świętej księgi.

Jak wygląda życie w czasie tych trzydziestu dni postu? Aż do 13 października muzułmanie nie jedzą już po wschodzie słońca, a kolację zaczynają dopiero po zachodzie. Podczas postu jedzą mięso, oczywiście nie wieprzowinę. To szczególny czas, kiedy muzułmanie gromadzą się na rodzinnych kolacjach, a potem wspólnie się modlą. Każdego wieczoru w meczetach w Bohonikach, Kruszynianach i Suchowoli, a także w Białymstoku przy ulicach Hetmańskiej i Grzybowej odprawiane będą modlitwy. Dziesięć ostatnich nocy postu nazywa się szczęśliwymi. Jedną z nich jest Noc Przeznaczenia, podczas której Bóg przebacza grzechy, ale wierni w tym czasie muszą się modlić. Zakończenie postu obchodzone jest jako trzydniowe radosne święto, zwane Ramadan Bajram.

10 komentarzy:

 1. 30? a nie przypadkiem 29 dni?

  OdpowiedzUsuń
 2. Przekazał Abdullah bin Umar: Prorok (pokój z nim) wspomniał ramadan i rzekł: "Nie rozpoczynajcie postu dopóki nie ujrzycie nowiu (miesiąca ramadan) i nie kończcie postu dopóki nie ujrzycie nowiu (miesiąca szałłal), a jeśli niebo jest zachmurzone (i nie możecie go dojrzeć) wówczas polegajcie na obliczeniach (przyjmujcie, że miesiąc szaban liczy trzydzieści dni)."

  za https://groups.google.com/group/dailymsg?hl=pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam i serdecznie pozdrawiam. Czy możecie polecić mi jakis internetowy słownik, polsko-, bądź angielsko-arabski. Chodzi mi o zapis w łacińskim alfabecie, gdyż alfabet arabski jeszcze długo będzie dla mnie enigmą. Bardzo dziękuję i życzę owocnego Ramadanu.

  OdpowiedzUsuń
 4. I o co chodzi z tym 13 pazdziernika?

  OdpowiedzUsuń
 5. ramadan kareem

  OdpowiedzUsuń
 6. http://www.youtube.com/watch?v=Sx0WJAZ29kw&feature=related bardzo fajny nasheed o ramadanie !

  OdpowiedzUsuń
 7. W tym roku chyba jednak ramazan trwa 29 dni, tak wynika z rozpiski z meczetu.. z tym 13 października też się zastanawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ramadan w tym roku trwa od 1 do 30 więc jednak jest to 30 dni. Jak co roku zresztą.
  Czy ktoś mi pomoże z tym słownikiem? Albo chociaż skieruje to kogoś kto może mi pomóc?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam żadnego słownika godnego polecenia wg wymienionych kryteriów.

  Ramadan nie co roku trwa 30 dni, może on trwać 29 lub 30 dni.

  Błogosławionego Ramadanu!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydaje mi sie, ze ten 13 pazdziernika to dlatego, ze gazeta wkleila tekst napisany w latach poprzednich i nie skorygowali dat. 30 albo 29 dni zalezy od fazy ksiezyca.

  Mona

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.