lipca 15, 2010

jak nazwano Proroka (pokój z nim) po urodzeniu?

Assalamu alaikum, Czy to prawda, że Prorok nazywał się Kotham, a imię Muhammad przyjął później?

Wa alejkum salam.

Nie jest to prawda. Dziecko zostało po urodzeniu nazwane Mohammed. W biografi Proroka (pokój z nim) Ar-Rahiq al-Makhtum, Rozdział 6. Narodziny Muhammada i okres czterdziestu lat przed misją czytamy:

Matka Muhammada natychmiast wysłała kogoś, by poinformował dziadka dziecka – Abdul-Muttaliba – o szczęśliwym wydarzeniu. Przybył on do niej, zabrał dziecko do Al-Kaby i modlił się do Allaha, dziękując Mu. Abdul-Muttalib nazwał noworodka Muhammad, choć imię to nie było wówczas popularne wśród Arabów. Siódmego dnia po narodzinach Muhammad został obrzezany, zgodnie ze zwyczajem Arabów.
[Ibn Hiszam 1/159,160; Zad Al-Ma'ad 1/18; Muhadarat Tareekh Al-Umam Al-Islamiyah 1/62]

9 komentarzy:

 1. Czytałam, że imię to jest "uniwersalne" i można nim nazwać zarówno chłopca, jak i dziewczynkę. Choć jest zdecydowanie bardziej popularne jako imię męskie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy masz na mysli imie Muhammad, Margarethe? Jesli tak, to czy moglabym znac zrodlo tej (jak dla mnie ;)) nowosci?
  Imie Muhammad nie moze byc nadane dziewczynce. W wersji dziewczecej musialoby brzmiec Muhammadah. Przyznaje, ze nigdy o takim nie slyszlam. Ale moze podzielisz sie informacjami.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym, bardzo dotrzeć do tego źródła, ale gdzie to było i kiedy to było... Chyba za czasów sesji zimowej, kiedy uczyłam się do egzaminu właśnie z islamu. Jeśli tylko uda mi się gdzieś kiedyś jeszcze raz do tych źródeł zajrzeć, na pewno dam znać. I dodam też, że również słyszałam wersję, że prorok Muhammad po urodzeniu otrzymał inne imię, ale też nie jestem w stanie podać źródła. Przykro mi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiatm!
  Niestety tutaj musze powiedziec, ze sie autorka bloga pomylila.
  Mohammed mial inne imie tuz po urodzeniu,a bylo to Quthm, dane mu przez jego wuja. Dopiero kilka dni pozniej matka dziecka powiedziala, iz zostalo jej we snie przykazane nazwac chlopca Mohammed.
  Zrodla:
  http://www.islamcan.com/islamic-stories/what-happened-before-and-after-the-birth-of-prophet-muhammad.shtml - historia po angielsku.
  أنت محمد رسول الله , لسانك صادق , ونفسك مطمئنة , وخلقك قثم , وأنت قيم - (...Ty jestes Mohammed, prorok od Boga, twoj jezyk jest szczery, a dusza twoja czysta, zostales stowrzony/poczety Quthm...)- http://quran.al-islam.com/Tafseer/DispTafsser.asp?nType=1&bm=&nSeg=0&l=arb&nSora=94&nAya=1&taf=KORTOBY&tashkeel=1 - Tafsir al Qurtubi.
  Pozdrawiam
  Le Box

  OdpowiedzUsuń
 5. Witajcie. Le Box, dzieki za linki, dzieki nim dotarlam do zrodel mowiacych o imieniu Quthm rzekomo nadanym Prorokowi, pokoj z nim, po urodzeniu. Ale po kolei.

  Artykul z pierwszego linku to zlepek informacji zaczerpniety z biografii Proroka autorstwa Alego bin Burhan ad-Dina al-Halabiego, bynajmniej nie dokładne tłumaczenie, ale próba ułożenia w całość informacji zaprezentowanych przez autora. Rozdzial mowiacy o nadaniu imienia Muhammadowi w oryginale tu:
  http://ar.wikisource.org/wiki/%D8%A7%D9%84%D8%B3%D9%8A%D8%B1%D8%A9_%D8%A7%D9%84%D8%AD%D9%84%D8%A8%D9%8A%D8%A9/%D8%A8%D8%A7%D8%A8_%D8%AA%D8%B3%D9%85%D9%8A%D8%AA%D9%87_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%A7_%D9%88%D8%A3%D8%AD%D9%85%D8%AF

  Autor przytacza tam wiele przekazow, miedzy innymi ten, ktory mowi:
  : لما مات قثم بن عبد المطلب قبل مولد رسول الله بثلاث سنين وهو ابن تسع سنين وجد عليه وجدا شديدا، فلما ولد رسول الله سماه قثم حتى أخبرته أمه آمنة أنها أمرت في منامها أن تسميه محمدا، فسماه محمدا

  Kiedy w wieku trzech lat umarł Quthm, dziewiąty syn Abdul Muttaliba, a stało się to zanim urodził się Prorok, sallallahu alajhi wa sallam, Abdul Muttalib pogrążył się w smutku. Kiedy urodził się Prorok, sallallahu alajhi wa sallam, nazwał go Quthm, aż Matka Proroka, Amina, poinformowała go, że (będąc jeszcze w ciąży z Prorokiem – przyp.Iman) nakazano jej we śnie nazwać go Muhammad. Nazwał go więc Muhammad. (tlum. Iman).

  Przekaz ten nie mówi, ile czasu upłynęło między nadaniem imienia Quthm przez Abdul Muttaliba a powiadomieniem go przez Aminę o jej śnie. Mogło to być parę dni, mógł być jeden, mogło go nie być – to są spekulacje. Niemniej jednak na początku rozdziału autor przytacza informacje, że w siódmym dniu po narodzinach Proroka, pokój z nim, jego dziadek, Abdul Muttalib, wydał przyjęcie urodzinowe i nadał mu wówczas imię Muhammad.
  Czy tak czy inaczej, autor nie podaje źródła tegoż przekazu ani stopnia autentyczności, a nie udało mi się znaleźć żadnej opinii współczesnych uczonych na ten temat, więc podchodzę do tej informacji z ostrożnością, nie potwierdzę ani nie zaprzeczę.
  Drugi link i cytat, który przytoczyłaś Le Box nie ma tutaj związku, bo jest to część hadisu, gdzie Anioł Gabriel mówi do Proroka (i pozwól, że poprawię Twoje tłumaczenie, bo zawiera błędy): „(...)Ty jesteś Muhammad, Wysłannik Allaha. Twój język mówi prawdę, twa dusza jest spokojna, twa natura (charakter) jest qutham (doskonała, uniwersalna, obemująca każdą zaletę)...”. Słowo qutham tutaj odnosi się tutaj to charakteru, natury osoby Proroka, nie ma nic wspólnego z rzekomym nadaniem Prorokowi imienia Quthm przez jego dziada.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie Aniol Gabriel, tylko aniol - przepraszam.
  Iman

  OdpowiedzUsuń
 7. A dlaczego Muhammada nazywa sie tez Mahometem? Okropnie to brzmi. Jak pytalam moich znajomych muzulmanow o to, to w ogole byli zdziwieni,nigdy nie slyszeli o takiej wersji imienia tego proroka, wiec czemu u nas nagminnie sie go uzywa np. chociazby wq podrecznikach szkolnych?
  Agata

  OdpowiedzUsuń
 8. Salam Agato

  Dlatego, że to po prostu polski odpowiednik, nie ma się co obużać, tak po prostu jest. Bardzo dużo imion ma swoje odpowiedniki w wielu językach np. prorok Jezus – Hesus (wymowa) – Joszua – Isa. Logiczne jest też, że obywatele innych krajów mogą nie znać odpowiedników używanych w innych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Haha, po kilku miesiącach znalazłam, któż to napisał, że Muhammad to imię nadawane również dziewczynkom:) Pisał o tym Hitti w "Dziejach Arabów":) W rozdziale poświęconym życiu proroka. Niestety nie mam książki pod ręką, więc nie zacytuję, ale sprawdziłam i na 100% taka informacja się tam znajduje.

  OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.