Strony

listopada 05, 2008

czy muzułmanki mogą używać tamponów?

Czy muzułmanki mogą używać tamponów? Czy jest na miejscu, aby np. mąż kupował swojej żonie podpaski czy tampony w aptece? Słyszałam różne wersje. Ostatnio nawet widziałam dziewczynę z chustą na głowie kupującą tampony, więc chyba nie ma z tym problemu, ale wole się dopytać:). I jak to wygląda z antykoncepcją w małżeństwie? Co jest dozwolone?

6 komentarzy:

  1. Oto fragment fatwy uczonego muzułmańskiego: "Antykoncepcja jest dozwolona pod określonymi warunkami: wspólna zgoda męża i żony, nie wyrządza szkody, nie jest praktykowana permanentnie, lecz raczej czasowo (np. przez okres dwóch lat po porodzie, aby w pełni wykarmić dziecko piersią)."

    Polecam tez lekture fatwy:
    http://oislamie.blogspot.com/2008/07/antykoncepcja.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Ad. kupowania tamponow i podpasek, moj maz nie ma z tym problemu. Kupilby tak tutaj, jak u siebie w kraju (Algieria). Tam takie rzeczy, a nawet damska bielizne (sic!) sprzedaja mezczyzni. Wiec nawet wolalabym, zeby to on kupowal, nie ja, hehe...

    OdpowiedzUsuń
  3. Islam jest religia czystosci i kazdy muzulmanin powinien ze szczegolna starannoscia dbac o czystosc swojego ciala.Prorok Muhammad powiedzial,ze :”Oczyszczanie jest polowa wiary.”Krew z menstruacji jest nieczysta lub nadzis i jesli dostanie sie na ubranie kobiety,musi ona to ubranie wyczyscic.
    W poczatkach islamu zwyczajem wsrod muzulmanek bylo zakaldanie specjalnej odziezy podczas menstruacji, pozniewaz zostalo przekazane, ze Umm Salamah powiedziala:”Dostalam okres kiedy bylam z Prorokiem, wiec wymknelam sie i zalozylam ubranie,ktore mialam w zwyczaju nosic podczas menstruacji.”(Buhari)Pewne jest,ze kobieta musi zrobic wszystko,aby zachowac czystosc podczas tego okresu,a czy uzyje do tego podpasek czy tamponow,to zalezy od jej upodoban i komfortu.
    W prawie islamu,jesli nie istnieja dowody na to,ze jest cos zabronione,to nie mozna powiedziec,ze jest to haram(zabronione).Dla osob znajacych angielski,wiecej na ten temat tutaj: http://www.islamonline.net/servlet/Satellite?pagename=IslamOnline-English-Ask_Scholar/FatwaE/FatwaE&cid=1119503548776
    A jesli chodzi o kupno podpasek/tamponow przez meza,nie ma w tym nic zlego.Mysle,ze zalezy to od osoby.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Na temat antykoncepcji w islamie:
    http://www.planetaislam.com/kobiety/antykoncepcja.html

    OdpowiedzUsuń
  5. W kraju arabskim, w którym mieszkam, mężowie kupują swoim żonom podpaski w dużych supermarketach, małych sklepikach, w aptekach i nigdy nie widziałam cienia zażenowania na ich twarzach. Robią to tak samo naturalnie, jakby kupowali chusteczki do nosa czy pieluchy dla dziecka. Kiedy przyjechałam tutaj, aż do niedawna, mieszkaliśmy w małej prowincjonalnej miejscowości i myślalam, że zakup podpasek będzie dla mojego męża problemem, bo tam wszyscy się znają i to tak jakby informował sprzedawcę o tym, że jego żona ma okres. Zatem zabrałam ze sobą co trzeba z Polski - zapas chyba na dobre pół roku ;). Okazało się jednak, że mój mąż nie ma z tym żadnego problemu. Jeśli zaś chodzi o tampony - długo nie widziałam ich na półkach żadnego sklepu, jednak od pewnego czasu są do nabycia, ale tylko w dużych zagranicznych supermarketach sieciowych i nadal budzą mieszane uczucia [choć trudno mi generalizować, bo wiem to tylko od garstki kobiet i od mojego męża], a i wiele ludzi chyba nadal nie wie co to takiego ;).
    Jeśli chodzi o antykoncepcje w swietle islamu, to Umm Latife już napisała co trzeba, natomiast w praktyce małżeństwa używają prezerwatyw, bardzo rzadko tabletek antykoncepcyjnych [kobietom jest od nich na początku niedobrze i zwykle się zniechęcają, poza tym panuje mit, że po ich odstawieniu i zajściu w ciąże mogą uszkodzić płód - naście lat temu ten sam mit funkcjonował zresztą także i w Polsce] i w końcu - nadal - dość często pary w ogóle się niezanezpieczają polegając na zawodnej "metodzie antykoncepcyjnej" jaką jest karmienie piersią. Po 3-cim lub 4-tym nieplanowanym dziecku poczętym np 3-6 m-cy po porodzie małżonkowie podejmuja decyzję stosowania spirali. Coraz więcej kobiet jest świadomych dostępnych metod antykoncepcyjnch, ale wciąż wiele nie ma o tym pojęcia, dlatego rząd kraju rozpoczął ok. roku temu akcję mająca na celu edukację seksualna kobiet - do wszystkich domów przychodziły pielęgniarki środowiskowe [specjalnie przeszkolone] i informowały o tym kiedy najłatwiej zajść w ciążę, kiedy trudniej i jakie są dostępne metody. Obecnie w przychodniach rozdawane są nieodpłatnie prezerwatywy [w dość dużych ilościach]. Spirale są zakładane również nieodpłatnie, pojawiają się ulotki o tabletkach antykoncecyjnych.
    Islam zachęca do posiadania dużego potomstwa, jednak duża ilośc ciąż/porodów w bardzo krótkich odstępach czasu jest bardzo wyczerpująca dla kobiety, nie ma też ona odpowiednich zasobów energii i czasu [jeszcze nie odpocznie po ciąży, porodzie i zarwanych nocach przy niemowlaku, a już ma poranne mdłości, huśtawki nastrojów itd.], by otoczyć opieką dziecko, które 'przed chwilą' poczęła, nie mówiąc o innych - nieco starszych już dzieciach, najczęśćiej kobieta taka rezygnuje też z karmienia piersią, gdy dowiaduje się, że jest w kolejnej ciąży - a islam zachęca by karmić dziecko piersią dwa lata. Zatem duża ilośc potomstwa - TAK, ale nie kosztem zdrowia/samopoczucia matki i zdrowia/rozwoju narodzonych już dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  6. Anonimowy20 maja, 2011

    powiem szczerze - dziękuję Chrystusowi, że jestem chrześcijanką , a nie jedna z was.

    OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.