Strony

maja 18, 2009

pogrzeb w islamie i sprawy z tym związane

Ania: Witam, mam pytanie troche z innej beczki, ciekawi mnie czy islam zezwala na kremacje zwlok i jak wyglada pogrzeb w islamie oraz czy sa takie 'praktyki' jak np upiekszanie ciala przed zlozeniem do grobu, mysle tu o makijazu, przyklejaniu sztucznych paznokci itp zeby to cialo wygladalo w miare ok. Dziekuje za odpowiedz albo odeslanie do jakiegos linka.

Tytułem wstępu należy zaznaczyć, że muzułmanie ciało zmarłego traktują z takim samym szacunkiem, jak żywego człowieka. Z tej zasady wynika kilka na pozór oczywistych (ale nie dla nas, europejczyków przyzwyczajonych do europejskiego sposobu przygotowania zwłok) zasad. Ciała nie obnaża się, bez konieczności nie przeprowadza się sekcji, pogrzeb organizuje się najszybciej, jak to możliwe, nie używa się sztucznych środków poprawiających stan ciała: nie wstrzykuje się pianki w zapadnięte miejsca, nie wyłamuje nienaturalnie wykrzywionych kończyn, by je wyprostować lub zdjąć biżuterię, nie nakłuwa skóry w celu usunięcia gazów, nie zaszywa ust itp...

Przygotowanie do pochówku:
  1. Usunięcie wszystkich elementów nie będących ciałem zmarłego – protezy (poza endo-), sztuczne szczęki, tipsy, peruki, biżuterie itp, wyjątkiem są opatrunki ran glębokich lub szwy;
  2. dokładne obmycie ze wszelkich zanieczyszczeń, włącznie z opróżnieniem jelit, jam ciała, zatkanie otworów tamponami z waty/ligniny;
  3. Łudu (wudu) - ablucja jak do modlitwy;
  4. Gusl – czyli rytualna kąpiel oczyszczająca całe ciało, wykonywana na zmarłym przez osoby trzecie, nie różni się niczym od gusl żyjącego (nos, uszy i jamę ustną czyści się tamponem z waty, nie wlewa się wody);
  5. Owinięcie w całun.

Tak przygotowane ciało, pozbawione wszeklich dodatków i upiększeń, zawinięte w kokon z płótna, przewożone jest na cmentarz, zmarłego składa się w ziemnym lub murowanym grobie bez trumny, odsłania twarz i zwraca w kierunku Mekki. Modlitwę pogrzebową odprawia się w różnych miejscach w zależności od zwyczaju, są to dwa rakaty, w czasie których modlący się nie zmieniają pozycji ciała (w czasie pokłonu i czołobicia stoi się).

W kwestii kremacji uczeni mają różne opinie, najpoprawniejsza wydaje się mówić, że jeśli istnieje możliwość pochówku tradycyjnego w grobie nie powinno się decydować na kremację czy inne metody "utylizacji" (np. rozpuszczenie w ługu).

Hagar

więcej w Pogrzeb i modlitwa żałobna za zmarłego oraz Księga Pogrzeby (Sahih Bukhariego)

na zdjęciu: cmentarz muzułmański w mieście Ghardaja (Algieria)

9 komentarzy:

  1. Anonimowy18 maja, 2009

    a któą ręką mozna dotykać zmarłego?
    Noemi

    OdpowiedzUsuń
  2. jesli ktos ma wiecej niz prawa i lewa, to pozostalymi tez moze...

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonimowy19 maja, 2009

    Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jesli taki zwyczaj gdzies istnieje (a nie slyszalam) nie wynika z islamu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Anonimowy19 maja, 2009

    a mozna wiedziec skad te informacje?

    OdpowiedzUsuń
  6. Anonimowy19 maja, 2009

    Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Anonimowy19 maja, 2009

    Salam!
    A po co sie zatyka tamponami/wacikami otwory? i czemu trzeba zdjac proteze z zebow?
    Mariam

    OdpowiedzUsuń
  8. Proteze trzeba zdjąć, ponieważ nie jest czescia ciala czlowieka (spodnie tez). Otwory ciała zatyka się, żeby nic nie wyciekło.

    OdpowiedzUsuń
  9. Salamaleykum,chcalabym sie dowiedziec czy w polsce jest mozliwosc pochowku zgodnie z Islamem,jezeli tak to gdzie mozna znalezc cmentarz na ktorym odbywaja sie takie pogrzeby,dodam ze mieszkam w okolicy katowic. Bede serdecznie wdzieczna za odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń

Uprzedzamy - komentarze niecenzuralne, obraźliwe, szerzące nienawiść i uprzedzenia, bądź zawierające linki do stron wypaczających nauki islamu lub przyczyniających się do niszczenia dialogu nie będą publikowane.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.